آموزش ثبت نام لاستیک دولتی برای تمامی شرکت ها!

ثبت نام لاستیک دولتی یکی از راهکارهایی است که مسئولان برای حل مشکل افزایش قیمت لاستیک در بازار ایران ارائه داده‌اند. افزایش قیمت دلار باعث شده تا قیمت لاستیک‌های وارداتی سر به فلک بکشد و هزینه تولید لاستیک‌های داخلی هم بالا برود، به‌نحوی‌که در حال حاضر قیمت لاستیک در بازار آزاد نزدیک به 2 برابر قیمت دولتی آن است.

تا پیش از این خرید لاستیک دولتی تنها برای رانندگان تاکسی امکان‌پذیر بود؛ اما گران شدن قیمت تایر و عدم توانایی رانندگان برای خرید لاستیک خارجی و حتی داخلی باعث شد تا مسئولان و انجمن تولیدکنندگان لاستیک امکان ثبت‌ نام لاستیک دولتی را برای عموم مردم فراهم کنند.

در سال 1402 شما با مراجعه به سایت ثبت نام لاستیک دولتی می‌توانید محصولات شرکت‌های کویر تایر، بارز، ایران تایر، یزد تایر، رودستون، گلدستون و شرکت‌های کمتر شناخته شده را به‌صورت اینترنتی تهیه کنید. در این مقاله از مجله همراه مکانیک به مراحل ثبت نام لاستیک دولتی در سامانه تخصیص تایر و سایر روش‌های خرید لاستیک دولتی می‌پردازیم.

مهم‌ترین نکاتی که باید پیش از ثبت نام لاستیک دولتی بدانید

پیش از مراجعه به سامانه ثبت نام لاستیک دولتی و سایت شرکت‌های تولیدکننده لاستیک، بهتر است نکات زیر را بدانید:

 • در حال حاضر موجودی سایت ثبت نام لاستیک دولتی در ساعت‌های 9:30 و 15:30 به‌روز می‌شود و بهتر است در این زمان‌ها برای خرید لاستیک به این سایت مراجعه کنید.
 • ثبت نام لاستیک دولتی در سایت شرکت‌هایی مثل بارز فقط در تاریخ و زمان خاصی انجام می‌شود و به همین دلیل بهتر است گوش‌به‌زنگ اخبار آغاز فروش آن‌ها باشید.
 • در سامانه تخصیص تایر به هر شماره موبایل، کد ملی و پلاک خودرو سالانه تنها 4 حلقه لاستیک به‌صورت اینترنتی تعلق می‌گیرد.
 • در وارد کردن اطلاعات و بارگذاری مدارک باید دقت کنید؛ زیرا در صورت تأیید نشدن مدارک یا صحیح نبودن اطلاعات، باید فرایند خرید را از ابتدا انجام دهید. حتی اگر پس از پرداخت وجه محرز شود که تخلفی در فرایند خرید انجام شده است؛ خرید لغو شده و وجه پرداختی به حساب شما برمی‌گردد.
 • در مراحل ثبت نام لاستیک دولتی، مسئولیت تمامی اطلاعات واردشده به عهده شما خواهد بود. بنابراین باید دقت کنید که همه اطلاعات را به‌درستی وارد کرده باشید. برای مثال داده‌های مربوط به خودرو باید با اطلاعات مندرج در کارت آن، به طور کامل تطابق داشته باشند.
 • در وارد کردن اطلاعات پستی باید کاملاً دقت کنید؛ زیرا سفارش‌ها حدود 4 تا 8 روز پس از ثبت، به پست تحویل داده می‌شوند. دریافت لاستیک دولتی تنها توسط شخص دارنده کارت ملی امکان‌پذیر است؛ یعنی همان کسی‌که در سایت ثبت‌نام کرده است.
 • ثبت نام در سامانه ثبت نام لاستیک دولتی باید با شماره ملی مالک خودرو و شماره موبایلی که به نام این شخص است انجام شود.
 • در نظر داشته باشید که در خرید از سایت ثبت نام لاستیک خودرو باید 9 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده و هزینه پست (در صورت ارسال) را هم علاوه بر قیمت لاستیک بپردازید.

 

خرید از سایت ثبت نام لاستیک دولتی به چه مدارکی نیاز دارد؟

فرقی نمی‌کند که از کدام روش ثبت نام لاستیک دولتی استفاده کنید، ارائه مدارک زیر هنگام ثبت نام و تحویل لاستیک ضروری است:

 • کارت ملی صاحب خودرو
 • کارت ماشین
 • کارت سبز خودرو

بدیهی است که در روش حضوری، بهتر است کپی این مدارک را هم همراه داشته باشید.

نحوه ثبت نام لاستیک دولتی چگونه است؟

امروزه از 4 طریق امکان خرید و ثبت نام لاستیک ماشین دولتی فراهم شده است که در ادامه با راهنمای ثبت نام لاستیک دولتی به هر 4 روش آشنا می‌شوید:

1. خرید لاستیک دولتی به‌صورت حضوری

یکی از این راه‌ها مراجعه حضوری به نمایندگانی است که توسط شرکت‌های تولیدکننده لاستیک در ایران معرفی شده‌اند. برای این کار باید وارد وب‌سایت سازندگان لاستیک شده و فهرست نمایندگی‌های فروش آن‌ها را مشاهده کنید. در این فهرست نام صاحب نمایندگی، تلفن و آدرس آن ذکر شده است.

از آنجایی‌که مراجعه حضوری سختی‌های خاص خود را دارد و باید صبح زود برای خرید و دریافت لاستیک دولتی به نمایندگی مراجعه کرد، بیشتر افراد تمایل به خرید اینترنتی لاستیک دولتی دارند. این روش ثبت نام لاستیک دولتی سریع‌تر بوده و می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز برای این کار اقدام نمایید.

2. مراجعه به سایت ثبت نام لاستیک دولتی (سامانه توزیع کالا)

مالکان خودرو‌های سنگین و نیمه‌سنگین برای ثبت نام لاستیک ماشین با قیمت دولتی باید وارد سایت www.kala.ntsw.ir بشوند که با نام سامانه ثبت نام لاستیک دولتی سواری و سامانه تخصیص تایر و روغن‌موتور هم شناخته می‌شود. آموزش ثبت نام لاستیک دولتی در این سامانه شامل مراحل زیر می‌شود:

1- در زمان ورود به سایت ثبت نام لاستیک خودرو باید ابتدا موافقت خود با شرایط دریافت فیش رزرو از این سامانه را اعلام کنید و سپس در همان صفحه اصلی روی دکمه ادامه عملیات بزنید.

2- در مرحله بعد باید اطلاعات هویتی خود مانند کد ملی و شماره‌تلفن را وارد کنید. سپس یک کد اعتبارسنجی برای شما ارسال می‌شود.

 

دومین مرحله خرید از سامانه ثبت نام لاستیک دولتی

 

3- پس از وارد کردن کد، وارد صفحه‌ای خواهید شد که باید اطلاعات مربوط به خودرو مانند شماره شاسی و شماره موتور را وارد کنید.

 

اولین مرحله خرید از سایت ثبت نام لاستیک دولتی

 

4-  در مرحله بعد وارد صفحه‌ای می‌شوید که در آن باید سایز، اندازه فاق و پهنای لاستیک موردنظر خود را انتخاب کنید. برای انتخاب صحیح این اعداد، باید به دنبال یک کد 3 بخشی روی لاستیک قدیمی خود بگردید که اولین بخش کد از سمت چپ پهنا، دومین بخش فاق و سومین بخش هم سایز رینگ لاستیک است. این اعداد تأثیر زیادی روی قیمت لاستیک دارند و اگر آن‌ها را اشتباه وارد کنید لاستیک ارسالی با خودروی شما مطابقت خواهد داشت.

5-  در آخرین مرحله از نحوه ثبت نام لاستیک دولتی، وارد صفحه‌ای می‌شوید که در آن باید استان و شهر و تعداد حلقه لاستیک موردنظرتان را وارد کنید. با کلیک روی دکمه جستجو، می‌توانید لیست تایرهای موجود را به تفکیک نمایندگی‌های فروش مشاهده کنید. در این لیست نام شرکت تولیدکننده، قیمت لاستیک و آدرس و تلفن نمایندگی هم درج شده است.

سپس باید یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و دکمه ثبت را فشار دهید تا حواله شما ثبت شود. درنهایت با در دست داشتن حواله چاپ‌شده، کارت ملی، کارت ماشین و برگ سبز برای دریافت لاستیک دولتی به نمایندگی‌های مجاز مراجعه کنید.

3. آموزش ثبت نام لاستیک دولتی از طریق وب‌سایت تولیدکنندگان

در حال حاضر شما می‌توانید از طریق سامانه ثبت نام لاستیک دولتی سواری متعلق به شرکت‌های کویر تایر، بارز و ایران تایر نیز برای تهیه لاستیک موردنیازتان اقدام کنید. البته در این میان کار کردن با وب‌سایت کویر تایر و ایران تایر آسان‌تر است و با سرعت بیشتری به نتیجه خواهید رسید.

در ادامه مراحل ثبت‌نام در هریک از این وب‌سایت‌ها را توضیح می‌دهیم:

 

ثبت نام لاستیک دولتی بارز

 

ثبت نام لاستیک دولتی بارز

قیمت بعضی از سایزهای لاستیک بارز در مقایسه با سایر لاستیک‌های دولتی کمی گران‌تر است و طبق نظر کاربران، وب‌سایت بارز به‌محض شروع ثبت‌نام بسیار کند می‌شود، بنابراین این مورد را هنگام استفاده از این وب‌سایت در نظر داشته باشید. البته در حال حاضر امکان خرید لاستیک از این سایت وجود ندارد و زمانی که وارد بخش فروش آنلاین می‌شوید پیامی با مضمون «در حال حاضر سامانه فروش غیرفعال است» نمایش داده می‌شود.

اگر خودروی شما شاسی‌بلند یا کراس اور است، می‌توانید  به بخش تحویل حضوری مراجعه و یکی از نمایندگی‌های بارز که آدرس آن‌ها در این قسمت درجه شده را انتخاب کنید و بدون داشتن نوبت به‌صورت حضوری از آن‌ها لاستیک بخرید. اگر هم خودروی سدان دارید، می‌توانید در این بخش وارد قسمت دریافت نوبت شوید و مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا شرایط ثبت‌نام را مطالعه کنید و گزینه «موافقم و ادامه» را تیک بزنید.
 • پس از آن وارد مرحله احراز هویت می‌شوید؛ در این مرحله باید کد ملی و شماره موبایل متعلق به مالک خودرو را به طور کامل و بادقت وارد کنید.
 • سپس مشخصات فردی مالک و خودرو را دقیقاً مطابق با کارت ماشین وارد کنید.
 • درنهایت محصول موردنظر خود را انتخاب کرده و نوبت را ثبت کنید. باید رسیدی که در انتها در اختیار شما قرار می‌گیرد را چاپ کنید و در زمان مراجعه به سرویس سنتر (مرکز خدمات‌رسانی) با خود به همراه داشته باشید.

هرچند این وب‌سایت ثبت نام لاستیک دولتی در انتهای مراحل ثبت‌نام برای شما پیامک ارسال می‌کند؛ اما باید بدانید که تنها در صورتی نوبت شما قطعی می‌شود که برگ رسید چاپی را دریافت کنید.

این نکته را هم فراموش نکنید که در صورت عدم مراجعه به نمایندگی انتخاب شده در موعد مقرر، نوبت شما می‌سوزد و بایستی مجدداً مراحل بالا را طی کنید.

در زمان ورود به سرویس سنتر بارز برای دریافت لاستیک دولتی باید مدارک زیر را همراه داشته باشید:

 • اصل و کپی برگ سبز یا سند خودرو
 • اصل و کپی مدرک شناسایی صاحب خودرو
 • اصل و کپی کارت ماشین
 • رسید ثبت نام اینترنتی لاستیک دولتی
 • کارت بانکی به نام صاحب سند خودرو

 

ثبت نام لاستیک دولتی کویر تایر

یکی از دلایلی که بیشتر مصرف‌کنندگان برای خرید لاستیک دولتی به سایت کویر تایر مراجعه می‌کنند؛ سادگی کار با آن و کم نشدن سرعت در زمان شلوغی سرورها است.

برای ثبت نام لاستیک دولتی کویر تایر به‌صورت اینترنتی و از طریق سایت این شرکت، نیاز به اسکن پشت‌وروی کارت ملی و کارت ماشین دارید. همچنین دقت داشته باشید که فیلترشکن شما هنگام ورود به این سایت خاموش باشد؛ زیرا ورود به آن تنها از طریق آی پی ایران امکان‌پذیر است. در ادامه باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. در ابتدای ورود به این سایت باید کد ملی و شماره موبایل خود را وارد کنید.
 2. سپس با زدن تیک «من ربات نیستم» و فشردن دکمه ثبت‌نام، یک کد تأیید به شماره موبایل اعلام‌شده ارسال خواهد شد. در این مرحله از ثبت نام لاستیک دولتی از کویر تایر باید کد ارسال‌شده را وارد کنید؛ این کد به‌صورت ترکیبی از حروف انگلیسی و اعداد است.
 3. پس از وارد کردن کد و زدن دکمه ثبت، وارد صفحه‌ای می‌شوید که باید اطلاعات هویتی خود را وارد کنید. در این صفحه کد ملی و شماره موبایل شما از قبل ثبت شده و قابل‌تغییر نیست.
 4. در همین صفحه باید آدرس خود را با دقت بسیار زیاد وارد کنید؛ زیرا لاستیک‌های دولتی به این آدرس فرستاده شده و مسئولیت وارد نشدن صحیح آن به‌عهده شما خواهد بود.
 5. در ادامه باید شماره پلاک و نوع خودروی خود را نیز وارد کنید.
 6. پس از این کار دکمه ثبت را فشار داده و وارد مرحله ثبت مدارک شوید. در این مرحله باید تصویر پشت‌وروی کارت ملی و کارت خودرو را بارگذاری کنید. دقت کنید که فرمت این تصاویر jpg و حجم آن‌ها کمتر از 100 کیلوبایت باشد. همچنین از بارگذاری مدارک برای چند بار خود خودداری کنید؛ زیرا این کار فرایند تأیید مدارک را به تعویق خواهد انداخت.
 7. پس از تأیید مدارک و اطلاعات هویتی، با کلیک روی دکمه خرید، وارد مرحله‌ای خواهید شد که باید نوع تایر موردنظر خود را انتخاب کنید. در این مرحله با توجه به نوع خودرویی که وارد کرده‌اید؛ موجودی تایرها به همراه قیمت آن‌ها برای شما نمایش داده می‌شود و شما می‌توانید آن‌ها را به سبد خرید خود اضافه کنید.

البته در حال حاضر ثبت نام لاستیک دولتی کویر تایر از سایت این شرکت امکان‌پذیر نیست.

ثبت نام لاستیک دولتی ایران تایر

سامانه فروش اینترنتی لاستیک ایران تایر، در حقیقت نوعی سامانه نوبت‌دهی برای تحویل حضوری لاستیک دولتی است. در ابتدای ورود به سایت برای ثبت نام لاستیک دولتی ایران تایر، شرایطی نشان داده می‌شوند که باید آن‌ها را به‌دقت مطالعه کرده و بعد از زدن تیک «حریم خصوصی و شرایط و قوانین استفاده از سرویس‌های ایران تایر»، روی دکمه «موافقم و ادامه» بزنید. بعد از زدن این دکمه، باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. در اولین گام باید مشخصات فردی مالک خودرو، شماره موبایل و آدرس را با دقت وارد کنید.
 2. در مرحله بعدی باید مشخصات ماشین، مثل اطلاعات مربوط به کارت و برگ سبز خودرو را وارد و سپس نوع لاستیک موردنظرتان را انتخاب کنید.
 3. در مرحله آخر هم رسید خود را دریافت می‌کنید که باید هنگام مراجعه به نمایندگی آن را ارائه دهید.

در ابتدای ورود به این سامانه تذکر داده شده که همه اطلاعات باید کاملاً صحیح وارد شوند و در زمان مشخص‌شده، به سرویس سنتر مراجعه کنید؛ در غیر این صورت نوبت شما باطل خواهد شد. طبق آیین‌نامه ایران تایر، هر کد ملی می‌تواند در هر سال 2 حلقه تایر را با نرخ دولتی دریافت کند. تایرهای ارائه‌شده توسط این مجموعه 3 تا 4 سال گارانتی دارند.

مدارک موردنیاز در زمان مراجعه به سرویس سنتر ایران تایر، همانند مدارک موردنیاز برای دریافت سایر لاستیک‌های دولتی ساخت شرکت‌های دیگر است.

ثبت نام لاستیک دولتی گلدستون و یزد تایر

نکته مهم: امکان ثبت نام لاستیک دولتی یزد تایر و گلدستون از طریق اینترنت وجود ندارد و شما برای خرید این لاستیک باید به‌صورت حضوری به نمایندگی‌های مجاز این شرکت‌ها مراجعه کنید. در زمان مراجعه به نمایندگی باید اصل و کپی برگ سبز خودرو، اصل و کپی کارت ماشین و اصل و کپی کارت ملی صاحب سند را همراه داشته باشید.

 

ثبت نام لاستیک دولتی در سایت‌های عامل فروش اینترنتی

 

4. ثبت نام لاستیک دولتی از طریق عاملین فروش اینترنتی

به‌تازگی بعضی از تولیدکنندگان لاستیک داخلی (مثل بارز)، چند سایت را به عنوان عامل فروش اینترنتی خود معرفی کرده‌اند که با مراجعه به آن‌ها می‌توانید نسبت به ثبت نام لاستیک دولتی اقدام کنید و آن را درب منزل تحویل بگیرید. قیمت درج شده در این سایت‌ها همان قیمت دولتی است که در سامانه تخصیص تایر و سایت تولیدکنندگان درج شده است.

تنها از این سایت‌ها می‌توانید نسبت به ثبت نام لاستیک دولتی یزد تایر و ثبت نام لاستیک دولتی گلدستون اقدام کنید؛ چون همان‌طور که گفتیم این شرکت‌ها سامانه فروش اینترنتی ندارند. البته ممکن است همیشه محصولات تمامی تولیدکنندگان داخلی در این سایت‌ها موجود نباشد.

لیست این عاملین فروش اینترنتی را در ادامه می‌بینید:

 

 • hypertire.com
 • kaven.ir
 • kacharlife.com
 • lastikforoosh.com

ثبت نام لاستیک دولتی به دلیل افزایش قیمت تایر در بازار آزاد و کاهش قدرت خرید مردم، رونق پیدا کرده است. در این میان نیز برخی از تولیدکنندگان اقدام به‌صورت مجزا هم نسبت به فروش تایرهای خود با نرخ دولتی و با ظرفیتی محدود اقدام کرده‌اند؛ اما برای ثبت نام لاستیک دولتی به ثبت‌نام در سامانه تخصیص تایر یا سامانه‌های نوبت‌دهی نمایندگی‌های تولیدکنندگان لاستیک داخلی نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا