آموزش کامل نحوه مرجوع کردن بسته پستی | بسته پستی را چگونه بازگردانیم؟

بسیاری از مرسولات پستی، ممکن است بنا به دلایل مختلفی، به فرستنده مرسوله پستی، با عنوان مرسوله برگشتی، به اداره پست بازگردانده شوند. مشتریان اداره پست در این مواقع، می توانند اقداماتی را جهت دریافت و ارسال مجدد مرسوله، انجام دهند. افراد می بایست هنگام ثبت آدرس، اطلاعات تماس، کد پستی و نام فرستنده و گیرنده، دقت کافی را به کار گیرند؛ زیرا، در صورتی که این اطلاعات، نادرست ثبت شوند، متاسفانه برگشت خوردن مرسوله پستی، صورت می گیرد.

پس از برگشت خوردن مرسوله پستی، برای ارسال کنندگان و دریافت کنندگان مرسوله این سوال پیش می آید که حال، می بایست جهت دریافت و یا ارسال مجدد بسته خود، چه اقدامی انجام دهند؟ این افراد، می توانند طبق قوانین شرکت پست جمهوری اسلامی ایران، جهت دریافت بسته خود از اداره پست و یا ارسال مجدد مرسوله، اقدام کنند.

به همین دلیل، در ادامه، در رابطه با دلایل برگشت خوردن مرسوله پستی، اقدامات لازم پس از برگشت خوردن مرسوله پستی و همچنین، نحوه برگشت زدن مرسوله پستی به فرستنده و یا توسط گیرنده، مطالبی برای مشتریان اداره پست، آورده شده است.

دلایل برگشت خوردن مرسوله پستی

همانطور که توضیح داده شد، مشکل برگشت خوردن مرسوله پستی، ممکن است برای بسیاری از افراد، پیش آمده باشد. از بین این افراد، برخی، فرستنده مرسوله و برخی دیگر، گیرنده مرسوله می باشند. در ادامه، دلایلی که باعث بروز این اتفاق می شود، آورده شده است.

  • ثبت ناقص اطلاعات گیرنده و فرستنده
  • عدم دریافت مرسوله، توسط گیرنده آن
  • نقل مکان کردن گیرنده مرسوله
  • فوت شخص گیرنده مرسوله
  • تشخیص نامه رسان، مبنی بر اینکه شخص تحویل گیرنده، گیرنده واقعی مرسوله نمی باشد.

اقدامات لازم پس از برگشت خوردن مرسوله پستی

مشتریان شرکت ملی پست، پس از اینکه مرسوله خود را پس از مدت زمانی که می بایست بسته، به دستشان برسد، دریافت نمی کنند و از نرسیدن مرسوله پستی خود، شاکی می شوند و یا افرادی که بسته به آنها برگردانده می شود، این سوال برای آن ها مطرح می شود که چه طور می توانند بسته خود را مجدد دریافت کنند و یا اینکه چه طور می توانند مرسوله برگشتی را مجدد ارسال کنند؟ در ادامه، در رابطه با اینکه ارسال کنندگان و دریافت کنندگان مرسوله، چه اقداماتی می توانند پس از برگشت خوردن مرسوله پستی، انجام دهند آورده شده است.

افرادی که به عنوان شخص گیرنده، موفق به دریافت بسته خود نشده اند، می توانند پس از برگشت مرسوله پستی، با توجه به اطلاع رسانی که توسط اداره پست صورت می گیرد، به اداره پستی که مرسوله مورد نظر، در باجه معطله آن است، مراجعه نموده و بسته را دریافت نمایند.

نامه رسانان اداره پست، موظف می باشند، برای دو مرتبه به آدرس شخص گیرنده، جهت تحویل بسته، مراجعه نمایند؛ اما، اگر موفق به تحویل بسته به شخص گیرنده نشوند، بسته را به مرکز توزیع اداره پست، بر می گردانند.

اداره پست، زمانی که بسته های پستی را در باجه معطله، از نامه رسان تحویل می گیرد، موظف به اطلاع رسانی به شخص گیرنده می باشد که در بازه زمانی که بین 5 تا 15 روز، است و بسته به نوع سرویس پستی، انجام می شود. گیرنده، می بایست در این بازه زمانی، به اداره پست مراجعه کند و بسته خود را تحویل بگیرد.

در صورتی که گیرنده، در بازه زمانی مشخص شده، به اداره پست مراجعه نکند و یا دلایلی از جمله نادرست بودن اطلاعات گیرنده و یا نقل مکان شخص گیرنده و غیره، باعث برگشت مرسوله پستی باشند، اداره پست، بسته را به آدرس فرستنده بر می گرداند.

فرستنده مرسوله پستی، زمانی که مرسوله برگشتی، را از سوی اداره پست تحویل می گیرد نیز، می بایست به دنبال دلیل باشد که چرا بسته برگردانده شده است؛ از دلایلی که باعث چنین اتفاقی می شود، نقص در اطلاعات گیرنده که توسط فرستنده ثبت شده است را می توان نام برد.

 

نحوه برگشت زدن مرسوله پستی به فرستنده

بسیاری از مشتریان اداره پست، که شامل فرستنده و گیرنده مرسولات پستی می باشند، با مشکل برگشت خوردن مرسوله پستی، مواجه شده اند. فرستنده مرسولات، برخی مواقع، ممکن است پس از ارسال مرسوله و دریافت کد رهگیری پست، بسته ارسال شده را با عنوان مرسوله برگشتی، مجددا از اداره پست دریافت کند.

در این مواقع، افراد می بایست به دنبال دلیلی باشند که چرا مرسوله ای که ارسال کرده اند، توسط این اداره، برگشت خورده است. فرستنده، باید در زمان ارسال مرسولات پستی، اطلاعات لازم جهت ارسال بسته برای شخص گیرنده را به طور صحیح، در اختیار اداره پست قرار دهد. زیرا، اگر کوچک ترین نقصی در آدرس گیرنده، اطلاعات تماس آن، نادرست بودن کد پستی آدرس گیرنده و همچنین، نام وی باشد، بسته توسط اداره پست، برگشت می خورد.

پس، اشخاصی که برای ارسال مرسوله اقدام می نمایند، دقت داشته باشند، هنگام ثبت درخواست برای ارسال بسته های پستی به نقطه ای دیگر از داخل کشور و یا خارج از ایران، اطلاعات گیرنده را به درستی وارد نمایند.

نحوه برگشت زدن مرسوله پستی توسط گیرنده

اداره پست جمهوری اسلامی ایران، یکی از معتبر ترین شرکت ها، جهت جا به جایی بسته های پستی می باشد. این شرکت، توانسته است در طول سال های خدمت خود، مشتریان زیادی را داشته باشد. مشتریان این اداره، به دو گروه فرستنده و گیرنده تقسیم می شوند. گیرنده مرسولات، افرادی هستند که بسته ای که از سوی یک شخص فرستنده ارسال شده است، می بایست به آنها، تحویل داده شود.

افرادی که از خدمات شرکت تیپاکس، برای ارسال و دریافت مرسولات پستی استفاده می کنند نیز می توانند با استفاده از کد رهگیری و بارکد تیپاکس، از جزئیات وضعیت بسته خود، مطلع شوند.

نامه رسانان اداره پست، با وسواس خاصی، بسته ها را از مراکز توزیع پستی دریافت می کنند و به دست گیرنده می رسانند. در برخی مواقع، نامه رسان، مجبور به برگرداندن بسته، به اداره پست می شود. در ادامه، در رابطه با اینکه چه مواردی ممکن است که یک بسته، توسط خود شخص گیرنده و یا نامه رسان به اداره پست برگشت داده شود، آورده شده است.

در بعضی مواقع، نامه رسان، موفق به پیدا کردن آدرس شخص گیرنده، نمی شود که می تواند دلایل مختلفی از جمله، نادرست بودن آدرس، نادرست بودن کد پستی و غیره باشد.

امکان دارد زمانی که نامه رسان به آدرس گیرنده، مراجعه می کند، شخص گیرنده، نقل مکان کرده باشد.

ممکن است شخص گیرنده، فوت کرده باشد.

در برخی موارد نیز دیده شده است نامه رسان، با توجه به حساسیتی که در کار خود به خرج می دهد، تشخیص می دهد که شخص تحویل گیرنده مرسوله، آن شخص گیرنده واقعی نمی باشد که در این صورت نیز، مرسوله برگشت می خورد.

ممکن است بسته ارسال شده، برای شخص دیگری باشد و تشابه اسمی پیش آمده باشد که در این صورت نیز، درخواست برگشت زدن آن، توسط گیرنده انجام می شود.

برخی مشتریان نیز بنا به دلایلی، از دریافت بسته خود، ممانعت می کنند که می تواند شامل مشکلات شخصی باشد که شخص گیرنده با فرستنده مرسوله داشته و در نتیجه، بسته را برمی گرداند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد برگشت خوردن مرسوله پستی در کانال تلگرام موضوعات حقوقی عضو شوید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا نیز آماده اند تا با ارائه خدمات مشاوره حقوقی تلفنی دینا به سوالات شما عزیزان پیرامون برگشت خوردن مرسوله پستی پاسخ دهند.

سوالات متداول

 

1- ✔️برگشت خوردن مرسوله پستی چه زمانی اتفاق میافتد؟

✔️برگشت خوردن مرسوله پستی زمانی روی می دهد که هنگام تحویل بسته به گیرنده آن توسط نامه رسان موانعی ایجاد شود مانند نادرست بودن آدرس شخص گیرنده در اینصورت مرسوله به اداره پست برگردانده می شود که در متن مقاله نیز در این مورد توضیحات بیشتری آورده شده است.

 

2- ✔️پس از برگشت خوردن مرسوله پستی مشتریان پست می بایست چه اقدامی کنند؟

✔️مشتریان اداره پست می بایست پس از برگشت خوردن مرسوله پستی با توجه به قوانین اداره پست برای ارسال و یا دریافت مجدد بسته خود اقدام نمایند که یکی از این اقدامات می تواند بدین صورت باشد که گیرنده برای دریافت بسته خود به اداره پستی مراجعه کند که در متن مقاله نیز اقدامات لازم آورده شده است.

 

3- ✔️نحوه برگشت مرسولات پستی به فرستنده به چه صورت است؟

✔️برای برگشت مرسولات پستی به شخص فرستنده ابتدا مرسوله توسط نامه رسان به قسمت باجه معطله اداره پست تحویل داده می شود که در متن مقاله نیز توضیحات بیشتر بیان شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا