برای اولین بار شرایط جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان عوض شد / متقاضیان بخوانند!

به گزارش آلارمین و به نقل از ایسنا، از سال آینده برای اولین بار جذب دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی از طریق برگزاری آزمون اختصاصی «تربیت معلم» و مجزا از کنکور سراسری انجام می‌شود؛ این تصمیم در راستای اجرای مصوبه «سیاست‌ها و ضوابط کیفیت‌بخشی دانشگاه فرهنگیان» شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شده و ثبت نام در این کنکور یعنی کنکور «تربیت معلم» از امروز همزمان با ثبت نام کنکور سراسری آغاز می‌شود.

بر این اساس فقط آن دسته از دانش آموزان پایه دوازدهمی که می‌خواهند با ورود به دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان در آینده معلم شوند از امروز ۵ آذر ماه سال جاری تا ۱۱ آذر ماه فرصت دارند تا از طریق سایت سازمان سنجش برای شرکت در کنکور «تربیت معلم» ثبت نام کنند.

همچنین کنکور تربیت معلم همزمان با کنکور سراسری در روزهای پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت سال ۱۴۰۳ برگزار می‌شود و به تبع سازمان سنجش تدابیر لازم برای عدم تداخل ساعت برگزاری آزمون آن دسته از دانش آموزانی که قصد دارند در هر دو کنکور سراسری و تربیت معلم شرکت کنند را فراهم می کند.

کنکور دو مرحله‌ای «تربیت معلم»

کنکور «تربیت معلم» شامل دو مرحله است؛ مرحله نخست همان آزمون کتبی و سوالات چهارگزینه‌ای کنکور «تربیت معلم» است و مرحله دوم شامل ارزیابی تکمیلی می‌شود. در واقع داوطلبانی که در آزمون کتبی حد نصاب را کسب کنند برای ارزیابی تکمیلی، انجام معاینات پزشکی، مصاحبه و احراز صلاحیت‌های مربوط به شغل معلمی فراخوانده می‌شوند.

پیش از این وزارت آموزش و پرورش برای جذب معلم از طریق ماده ۲۸ نیز با روش اقدام به ایجاد کانون‌های ارزیابی تکمیلی داوطلبان به منظور احراز صلاحیت‌های شغل معلمی در داوطلبان کرده بود. در این ارزیابی داوطلبان با چهار ابزار مصاحبه، ارائه شفاهی، ایفای نقش و مطالعه موردی و بحث گروهی مورد سنجش قرار گرفتند و پیش بینی می‌شود ارزیابی تکمیلی داوطلبان کنکور «تربیت معلم» نیز به همین شیوه در پیش گرفته شود.
سهم ۵۰ درصدی سابقه تحصیلی و ۲۵ درصدی ارزیابی تکمیلی در این کنکور

از سال ۱۴۰۲ به بعد سوابق تحصیلی دانش آموزان در کنکور سهم و تاثیر قطعی دارد، این سهم برای کنکور امسال یعنی سال ۱۴۰۲ و کنکور سال  ۱۴۰۳ تنها معطوف به نمرات سال آخر متوسطه یعنی پایه دوازدهم شده است اما در سال ۱۴۰۴ نمرات پایه­‌های یازدهم و دوازدهم و از سال ۱۴۰۵ به بعد بر اساس نمرات پایه­‌های سه سال آخر (دهم، یازدهم و دوازدهم) محسوب می‌شود.

همچنین تاثیر قطعی سابقه تحصیلی که برای کنکور امسال سهم ۴۰ درصدی داشت، در کنکور سال ۱۴۰۳ سهم قطعی ۵۰ درصدی و از کنکور ۱۴۰۴ به بعد سهم قطعی ۶۰ درصدی دارد.

در کنکور تربیت معلم نیز همانند کنکور سراسری، سوابق تحصیلی (نمرات امتحانات تشریحی نهایی) به صورت قطعی سهم ۵۰ دارد. سابقه تحصیلی هر داوطلب، میانگین وزنی نمرات دروس عمومی و تخصصی در هر رشته تحصیلی دوره دوم متوسطه (در نظام آموزشی جدید یا ۶-۳-۳) و یا دیپلم و پیش‌دانشگاهی (در نظام آموزشی قبلی) است.

همچنین نتایج داوطلب در آزمون کتبی «تربیت معلم» سهم ۲۵ درصدی و نتایج ارزیابی تکمیلی داوطلب از سوی وزارت آموزش و پرورش و به شیوه یاد شده سهم ۲۵ درصدی دارد.

داوطلبانی که هم در کنکور سراسری و هم در کنکور «تربیت معلم» ثبت نام کرده‌اند؛ سر جلسه کنکور علاوه بر دفترچه سوالات کنکور رشته ثبت نامی خود، یک دفترچه مازاد اختصاصی برای کنکور دانشگاه فرهنگیان دریافت می‌کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا