درمان ترک پا با این روش ها ممکن شد!

به گزارش آلارمین اگر شما هم از ترک کف پا رنج می برید قبل از خواب یک قاشق وازلین و ۵ قطره آبلیمو و کمی آب گرم را مخلوط کنید.

با این مواد کف پا را ماساژ دهید و بعد جوراب بپوشید و صبح پا را با آب ولرم بشویید. کف پا نرم و ترک پا نابود می شود.

ترک پاشنه پا

ترک پاشنه پا که به آن شقاق پاشنه نیز گفته می‌شود، یک بیماری شایع پا است که می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی یا حتی درد شود. اگر این سوال در ذهن‌تان ایجاد شده که ترک پا نشانه چیست؟ باید به شما بگوییم که این ترک‌ها ناشی از خشکی پوست هستند و با پوست ضخیم، به علاوه گاهی پینه‌های زرد یا قهوه‌ای در اطراف لبه پاشنه همراه می‌گردند.

اغلب، تنها مشکل پاشنه‌های ترک خورده ظاهر آنها است. با این حال، در برخی موارد، اگر ترک‌ها عفونی شوند، شرایط می‌تواند شدیدتر باشد.

براساس ارزیابی ملی سلامت پا در سال ۲۰۱۲، ۲۰ درصد از بزرگسالان در ایالات متحده دچار ترک‌خوردگی پوست در پاهای خود شده‌اند. زنان ۵۰ درصد بیشتر از مردان این بیماری را گزارش کردند.

در صورت عمیق بودن ترک‌های پاشنه پا امکان دردناک بودن آنها نیز وجود دارد. به عنوان مثال زمانی که فرد می‌ایستد ممکن است دردناک باشند و یا گاهی اوقات حتی به خونریزی منجر شوند.

در صورتی که احساس درد، قرمزی، تورم یا درد شدید در هر ناحیه از پا برای بیش از چند روز ادامه داشته باشد، بایستی به پزشک مراجعه شود.

در ادامه مقاله، شما را با اقداماتی که می‌توانید در خانه برای پیشگیری و درمان ترک پا ها در موارد جزئی این بیماری انجام دهید، بیان می‌کنیم.

درمان خانگی ترک پا

ترک پاشنه پا یا شقاق پاشنه پا یک بیماری شایع پا است که ممکن است یک پنجم بزرگسالان در ایالات متحده را تحت تاثیر قرار دهد.

درمان‌های مرطوب کننده به شکل کرم برای ترک پا، لوسیون و پماد می‌توانند به حفظ رطوبت در پوست کمک کنند. این موارد می‌توانند مانع از خشک شدن و ترک خوردن پوست گردند. درمان سریع ترک پا با مرطوب کننده همچنین می‌تواند به ترمیم پوستی که قبلاً ترک خورده است کمک نماید.

در موارد خفیف برای درمان سریع ترک پاشنه پا، مرطوب کردن دو یا سه بار در روز ممکن است مشکل را برطرف نماید. مالش دادن آرام هر پینه پا با سنگ پا و استفاده از مرطوب‌کننده نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. با این حال، مراقب باشید که از مصرف سنگ پا زیاده روی نکنید، زیرا می‌تواند باعث بدترشدن ترک خوردگی پاشنه پا شود.

اقدامات زیر ممکن است به درمان ترک انگشت پا کمک کنند:

استفاده از مرطوب‌کننده یا نرم‌کننده

عملکرد نرم کننده‌ها به گونه‌ای است که به پوست نفوذ کرده و باعث کمتر از دست دادن آب می‌شوند. این مواد شکاف بین پوسته‌های پوست را پر نموده و باعث می‌شوند تا پوست صاف، نرم و انعطاف پذیر به نظر برسد. از طرفی مواد موجود در این مرطوب‌کننده‌ها به کاهش از دست دادن آب در پوست کمک می‌کند.

عملکرد مرطوب کننده‌ها به گونه‌ای است که با نفوذ به لایه بیرونی پوست، آب موجود در هوا را جذب نموده و بنابراین رطوبت خود را حفظ می‌کنند. مرطوب کننده‌ها همچنین قادرند به افزایش ظرفیت آب پوستی کمک نمایند.
دلایل بروز ترک پا

در شرایط خشکی، مرطوب کننده‌ها ممکن است رطوبت را از لایه‌های پایینی پوست به جای اتمسفر جذب کنند. در چنین موقعیتی به طور کلی ممکن است به کم آبی بیشتر پوست دامن بزنند. ترکیب یک ماده مرطوب‌کننده با یک عامل انسدادی می‌توانند به آب بندی بیشتر رطوبت در پوست کمک نمایند.

یکی از درمان‌های خانگی بدین منظور، درمان ترک پا با سیب زمینی است که از نشاسته آن برای مرطوب کردن ترک‌های پاشنه پا استفاده می‌گردد.

درمان های خانگی ترک پا

استفاده از یک مرطوب‌کننده با حالت مسدودکنندگی

هنگامی که نرم‌کننده یا ماده مرطوب‌کننده جذب شد، افراد می‌توانند یک لایه ضخیم از یک مرطوب‌کننده انسدادی را درست قبل از خواب روی آن بمالنند تا رطوبت را بیشتر در خود حفظ نمایند.

مرطوب کننده‌های انسدادی، پوست را در یک لایه نازک می‌پوشانند تا از تبخیر رطوبت از بیرونی‌ترین لایه پوست جلوگیری کنند.

نمونه هایی از مرطوب کننده‌های انسدادی عبارت‌اند از:

درمان ترک پا با وازلین و لیمو

لانولین

روغن معدنی

سیلیکون‌ها مانند دایمتیکون

ژل پترولیوم به عنوان موثرترین مرطوب‌کننده انسدادی در نظر گرفته شده که باعث کاهش بیش از ۹۸ درصد از دست دادن آب از لایه بیرونی پوست می‌گردد.

اگرچه انسدادها برای حفظ رطوبت به خوبی عمل می‌کنند، اما می‌توانند چرب، چسبنده و کثیف باشند.

به منظور درمان ترک پا با وازلین و لیمو بایستی پاهای خود را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آب گرم قرار دهید. سپس بعد از شستشو و خشک کردن آنها، ۳ تا ۴ قطره آب لیمو را با ۱ قاشق چایخوری وازلین مخلوط کرده و به پاشنه پا و سایر قسمت‌های ترک خورده پاهای خود بمالید. در نهایت جوراب نخی بپوشید و یک شب روی آنها را بپوشانید.

به منظور درمان ترک پا با روغن زیتون و یا حتی درمان ترک پا با گلیسرین که جزو این روغن‌ها به حساب می‌آیند، با خیساندن و مالش دادن پاهای خود هفته‌ای یک بار از ترک پاشنه پا جلوگیری کنید. به محض بیرون آمدن از حمام، روغن زیتون را روی پاشنه پا مالیده و هر شب قبل از خواب دوباره روغن زیتون را بمالید. در رختخواب جوراب بپوشید تا روغن روی پاها و رختخواب‌تان باقی بماند.

پوشیدن جوراب تمام نخی در رختخواب

پوشیدن جوراب‌های صد در صدی نخی در رختخواب بعد استفاده از ژل روغنی روی پاشنه پا ممکن است به موارد زیر کمک کند:

رطوبت را در خود نگه می‌دارد.

اجازه می‌دهد پوست پاشنه نفس بکشد.

از کثیف‌شدن ملحفه‌ها جلوگیری می‌کند.

پس از چندین روز تکرار این روتین، پوست پاشنه پا باید نرم شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا