طرح 2 تکه شدن پایتخت به کجا رسید؟ | آیا تهران 2 بخش میشود؟

به گزارش آلارمین به نقل از ایلنا، جعفر حسینی درباره تصمیمات دولت برای تفکیک و تغییر تقسیم‌بندی استان‌های کشور اظهار داشت: اخیر هم بخش آمایش سازمان برنامه و بودجه و هم سازمان امور استخدامی نظرات خود را به صورت مکتوب درباره تفکیک استان تهران به دو بخش استان‌های تهران شرقی و تهران غربی و استان کرمان جنوبی به کمیسیون امنیت و دفاعی اعلام کرده‌است.

وی ادامه داد: چندین پیشنهاد برای تقسیمات جدید مطرح شده بود که بررسی آنها از دستور کار خارج شدند اما وزارت کشور درباره  پیشنهاداتی از جمله تهران شرقی و غربی و کرمان جنوبی تاکید داشتند که این موضوعات مورد بررسی و مطالعه قرار گرفتند و نظر رییس جمهوری هم این بود که سازمان برنامه و بودجه تغییر تقسیمات استانی در مورد دو استان تهران و کرمان را مورد بررسی و پیگیری قرار دهد.

رییس امور آمایش سرزمین و توسعه منطقه‌ای سازمان برنامه و بودجه درباره دلایل مطرح شده برای تشکیل استان تهران شرقی و تهران غربی گفت: یک ایده‌ای وجود دارد مبنی بر تمرکز زدایی وجود دارد تا یکسری از مسئولیت‌ها و وظایف واگذار شود تا نیاز به پیگری موضوعات در جغرافیای محدود و تهران نباشد، این ایده همان ایده‌ای است که منجر به ایجاد استان البرز شد و ایجاد استان شرقی – غربی تهران را با همان منطق استان البرز پیگیری می‌کنند.

حسینی افزود: البته درباره ایجاد استان تهران شرقی و تهران غربی هنوز جمع‌بندی‌ها انجام نشده و اختلافاتی بین نمایندگان حوزه مربوطه در مجلس وجود دارد و برخی از نمایندگان حوزه مربوطه نکته نظراتی دارند که در حال بررسی است.

وی در پاسخ به این سوال که تفکیک استان تهران به دو استان چه مشکلی را برطرف می‌کند، تاکید کرد: نگاه این است که استقلال دادن به یک منطقه جغرافیایی از نظر استقلال اداری، نهادی و ساختاری می‌تواند باعث توسعه یافتگی در آن منطقه می‌شود. در این باره بخش آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه نظرات کارشناسی خود را به دستگاه‌های مربوطه و پیگیر اعلام کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا