نحوه شناخت هندوانه خوب را بدانید! میوه خوب برای شب یلدا بخرید!

به گزارش آلارمین هندوانه یکی از میوه هایی است که در شب یلدا با استقبال خوبی از طرف ایرانی ها  روبرو می شود. خرید هندوانه خوب یکی از دغدغه های مهم خانواده ها در شب یلدا خواهد بود به همین دلیل در این مطلب از آلارمین  به بررسی هندوانه خوب و تشخیص آن خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

تشخیص هندوانه رسیده و شیرین

شناخت هندوانه خوب چگونه است؟

بدون هیچ موضوع و نکته اضافه‌ای، اجازه دهید که به سراغ راهکارهای تشخیص هندوانه خوب برویم. در تابستان خرید هندوانه به بالاترین حد خود می‌رسد و مادران دوست دارند خوراکی‌های خوشمزه، مثل مربا و ژله و دسر با این میوه درست کنند. پس بدون شک تشخیص هندوانه خوب از بد، بسیار اهمیت دارد. در این بخش، ما چند نکته ساده برای تشخیص هندوانه خوب به شما آموزش خواهیم داد.

رنگ هندوانه رسیده، تیره است

اولین راه برای تشخیص هندوانه خوب، آن است که رنگش را بررسی کنید. اگر هندوانه اندازه کافی رسیده باشد، باید تیره باشد. به‌عبارت‌دیگر، خطوط سبز کم‌رنگ و سبز پررنگ روی آن، باید حسابی تیره باشند. این تیره بودن، نشان از رسیده بودن هندوانه دارد. برای تشخیص هندوانه رسیده و شیرین، این نکته را به یاد داشته باشید. به‌راحتی با مقایسه هندوانه‌ها در فروشگاه، می‌توانید یک هندوانه رسیده انتخاب کنید.

هندوانه رسیده، باید کدر باشد

یک راه دیگر برای تشخیص هندوانه خوب از روی رنگ، این است که ببینید آیا کدر است، یا براق. هندوانه‌ای که خوب رسیده و آبدار و شیرین باشد، معمولاً رنگش کدر است. اگر دیدید که یک هندوانه پوستی شفاف و براق دارد، بدانید که آن هندوانه زودتر از موعد برداشت شده و هنوز به‌قدر کافی، نرسیده است. هرچقدر هندوانه کدرتر، مزه‌اش شیرین‌تر!

هندوانه خوب، باید یک لک زرد داشته باشد

دیگر نکته‌ای که باید برای تشخیص هندوانه خوب به یاد داشته باشید، توجه به لکه زرد آن است. هندوانه‌ای که حسابی در مزرعه رسیده باشد، معمولاً باید یک لکه زرد داشته باشد. پوست هندوانه نیز در قسمت همان لکه زرد، تا حدودی مسطح و صاف است.

هندوانه رسیده

هندوانه خوب، ظاهری خوب دارد

هرچند که سه نکته پیشین برای تشخیص هندوانه خوب همگی به‌ظاهر هندوانه مربوط بودند، اما یک نکته کلی نیز وجود دارد. تشخیص هندوانه خوب از بد باتوجه‌به ظاهر آن بسیار ساده است. نه فقط برای هندوانه که برای تشخیص خربزه خوب و یا هر میوه دیگری باید به آن توجه داشته باشیم. این نکته، چیزی نیست جز ظاهر بدون لک! هندوانه خوب، هندوانه‌ای است که هیچ لک و پلاسیدگی نداشته باشد. پوست آن نرم نباشد، زدگی و فرورفتگی نداشته باشد و همه‌جایش کاملاً سالم باشد.

هندوانه خوب، دُمی زردرنگ دارد

هرچند که شاید همیشه نتوان از این نکته استفاده کرد، اما دانستنش برای تشخیص هندوانه خوب، به کارتان خواهد آمد. هندوانه معمولاً دُم دارد. این دم در حقیقت لوله‌ای است که مواد مغذی را از ریشه به هندوانه منتقل می‌کند. اگر موقع خرید هندوانه، دم آن را مشاهده کردید، به سراغ هندوانه‌ای بروید که دم آن زرد و خشک باشد. هرچقدر که این دم زردتر و خشک‌تر باشد، هندوانه شما رسیده‌تر خواهد بود.

 

شناخت هندوانه خوب

هندوانه آبدار، صدای زیر دارد

از جمله راهکارهای تشخیص هندوانه رسیده و شیرین، توجه به صدای آن است. بدون شک همه شما با این کار آشنایی دارید و صدها پدرتان را در حال انجامش دیده‌اید! این نکته‌ برای تشخیص هندوانه خوب، کار هرکسی نیست و سال‌ها تجربه می‌خواهد؛ اما اگر به هندوانه دست زدید و دیدید که صدای آن «زیر» یا «تیز» است، بدانید که حسابی رسیده و آبدار است.

برای آزمایش این موضوع، می‌توانید یک لیوان را پرازآب کنید و با قاشق، آرام به آن ضربه بزنید. خواهید دید که صدای لیوان چقدر زیر خواهد شد. حال آب لیوان را خالی کنید و مجدداً به آن ضربه بزنید. خواهید دید که چقدر صدا بم و بلند شده است. برای تشخیص هندوانه خوب نیز دقیقاً همین‌طور است. هندوانه رسیده، معمولاً صدای توپُر بودن می‌دهد و هندوانه بد، صدای طبل ‌مانند دارد.

هندوانه شیرین، سنگین است

برای تشخیص هندوانه خوب، به وزن آن توجه کنید. زمانی که به فروشگاه رفتید، ابتدا باتوجه‌به نکاتی که در بالا گفته شد، دو سه تا هندوانه مناسب انتخاب کنید. در نهایت، برای اینکه بدانید که کدامشان از همه بهتر است، آن‌ها را در دست بگیرید و ببینید که کدامشان از همه سنگین‌تر است. هراندازه که وزن هندوانه بیشتر باشد و اندازه آن به نسبت کوچک‌تر، آن هندوانه آبدارتر و رسیده‌تر خواهد بود.

هندوانه رسیده، راحت قاچ می‌خورد

از بهترین راه‌هایی که برای شناخت هندوانه خوب می‌توان نام برد، راحت قاچ خوردن آن است. اگر که هندوانه کاملاً رسیده باشد؛ وقتی چاقو را در آن فرو ببرید، به‌راحتی خودش قاچ خواهد خورد و هیچ نیازی به فشار نخواهد داشت. اصلاً یکی از دلایلی که گفته می‌شود هندوانه را به‌شرط‌چاقو بخرید، همین موضوع است. برای تشخیص هندوانه رسیده و شیرین، این را نیز در نظر داشته باشید.

چه هندوانه‌ای را نخریم؟

اکنون، با مهم‌ترین راه‌های تشخیص هندوانه خوب از بد آشنا شده‌ایم و می‌دانیم که در زمان خرید، باید به سراغ کدام هندوانه‌ها برویم. اما موضوع دیگری هم مطرح است که از خرید کدام هندوانه‌ها باید اجتناب کنیم؟ توجه به پاسخ این سؤال نیز می‌تواند بسیار مهم باشد. به همین دلیل، ما چند نکته را در این باب برای شما حاضر کرده‌ایم:

  • هرگونه لک و آسیب، هرگونه خوردگی و زدگی روی پوست هندوانه دیدید، از خرید آن هندوانه صرف‌نظر کنید. بدون شک این هندوانه کیفیت خوبی نخواهد داشت.
  • اگر هندوانه بوی ترشیدگی یا هر بویی غیر از بوی تازگی بدهد، باید از خرید آن صرف‌نظر کنید. زیرا که حداکثر بعد از یکی دو روز، دیگر قابل خوردن نخواهد بود.

 

انتخاب هندوانه شیرین

خواص هندوانه چیست؟

بد نیست حال که حرف از تشخیص هندوانه خوب به میان آمده، نیم‌نگاهی هم به خواص هندوانه داشته باشیم. مصرف هندوانه به‌صورت مرتب و گنجاندن آن در رژیم غذایی روزانه، می‌تواند فواید زیر را برای شما به دنبال داشته باشد:

  • هندوانه برای سلامت قلب و عروق مفید است،
  • هندوانه آب موردنیاز بدن را تأمین می‌کند،
  • هندوانه آنتی‌اکسیدان دارد و برای پیشگیری از سرطان مفید است،
  • هندوانه ضدالتهاب است،
  • هندوانه برای درمان مشکلات کبد و کلیه مفید است
  • هندوانه قبل از غذا، موجب کاهش اشتهای کاذب می‌شود،
  • هندوانه به فرایند هضم و دفع کمک می‌کند و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا