چگونه حافظه گوشی را خالی کنیم؟ اگه حافظه گوشی پر شده ولی چیزی توش نیست این کارارو انجام بده!

حافظه گوشی پر شده ولی چیزی توش نیست باید چیکار کنم؟ شاید برای شما هم این مشکل پیش اومده و نمیدونید که باید چطوری حافظه گوشیتون رو آزاد کنید. برای این کار ترفندها و راهکارهای مختلفی وجود دارد. تو این مطلب از آلارمین به شما میگیم که چطور حافظه گوشی را خالی کنید.

۱. آهنگ‌ها، پادکست‌ها و ویدیوهای قدیمی را پاک کنید!

اگر از برنامه‌ها و سرویس‌هایی مثل اسپاتیفای (Spotify) و یوتیوب (YouTube) یا دیگر اپلیکیشن‌های پخش موزیک و ویدیو استفاده می‌کنید که به شما امکان دانلود محتوایی نظیر آهنگ، پادکست یا ویدیو را می‌دهند، ممکن است فایل‌هایی قدیمی داشته باشید که دیگر از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و تنها یک گوشه از حافظه داخلی گوشی شما در حال خاک خوردن هستند! وقتی تصمیم به دانلود محتوا از طریق این نوع برنامه‌ها می‌گیرید، نسخه‌ی آفلاین آن محتوا را در حافظه گوشی اندرویدی خود ذخیره می‌کنید که طبیعتاً در دراز مدت فضای ذخیره‌سازی دستگاهتان را اشغال می‌کند.

برخی از پادکست‌ها و ویدیوها برای ساعت‌ها طول می‌کشند و می‌توانند حجم بسیار زیادی داشته باشند اما بهتر است که دانلود کردن این فایل‌های قدیمی را فراموش کنیم.

باید به فایل‌های دانلودی خود توجه داشت و مطمئن شد که فایل‌های بسیار حجیم و سنگینی را از قبل دانلود نکرده‌ایم. بر روی برنامه‌ی اسپاتیفای، می‌توانید به پلی‌لیست موردنظر خود مراجعه کنید و بر روی آیکون سه‌نقطه در پایین تصویر پلی‌لیست ضربه بزنید و «Remove Download» را انتخاب نمایید تا آهنگ‌ها و پادکست‌هایی که قبلاً دانلود کرده‌اید را پاک کنید. انجام این کار، کل پلی‌لیست را از دانلودهای شما پاک می‌کند.

در یوتیوب نیز تنها کافی است که به پلی‌لیست دانلودهای خود بروید و بر روی آیکون سه‌نقطه‌ی عمودی در کنار ویدیویی که قصد پاک کردنش را دارید ضربه بزنید و بعد «Delete from downloads» را انتخاب کنید.

در دیگر برنامه‌ها هم می‌توانید به بخش‌های مشابه مراجعه کرده و از حذف فایل‌های قدیمی، اطمینان حاصل کنید.

 

۲. گالری گوشی خود را بگردید!

اکثر افراد عکس‌ها و ویدیوهایی می‌گیرند که در نهایت از آن‌ها راضی نیستند اما یادشان می‌رود که آن‌ها را از حافظه گوشی خود پاک کنند. چه با اسکرین‌شات‌های قدیمی سر و کار داشته باشیم و چه تصاویر تار یا عکس‌ها و ویدیوهای تکراری، با خالی کردن گالری گوشی خود می‌توانید فضای اشغال‌شده‌ی قابل توجه و زیادی را آزاد کنید.

کارآمدترین روش برای گشتن گالری گوشی، مراجعه به آلبوم‌های خاص است. احتمالاً بر روی گوشی خود آلبوم‌های مخصوص اسکرین‌شات، تصاویر اینستاگرام و موارد این‌چنینی دارید. در صورتی که از برخی از این آلبوم‌ها استفاده نمی‌کنید و نیازی به آن‌ها ندارید، می‌توانید به‌کلی پاکشان کنید و فضای ذخیره‌سازی گوشی خود را آزاد سازید.

راه جایگزین دیگر نیز مراجعه به لیست تصاویر قدیمی خود و اسکرول کردن آن لیست برای پیدا کردن تصاویر قدیمی است که دیگر موردعلاقه‌ی شما نیستند و تنها حافظه گوشی شما را اشغال کرده‌اند.

در صورتی که برنامه‌ی گالری گوشی شما دارای پوشه و فولدر مخصوص زباله است، می‌توانید آن را نیز خالی کنید تا حافظه بیشتری آزاد شود. وقتی که یک تصویر یا ویدیو وارد این فولدر می‌شود، معمولاً به مدت ۳۰ روز در آن پوشه باقی می‌ماند و بعد برای همیشه حذف خواهد شد. اگر نمی‌خواهید تا آن زمان صبر کنید، تنها با چند ضربه به‌راحتی می‌توانید این فولدر را پاک نمایید.

 

۳. محتوای دانلودشده‌ی خودکار را بررسی کنید!

ممکن است از این موضوع اطلاع نداشته باشید اما برخی از برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی معمولاً هر فایل و محتوایی که شخصی برای شما ارسال می‌کند را به‌طور خودکار در حافظه‌ی گوشی شما ذخیره می‌سازند. به‌عنوان مثال، اگر کسی در برنامه‌ی واتساپ برای شما ویدیویی فرستاده باشد و تنظیمات شما نیز اجازه دهد، گوشی شما به‌صورت خودکار آن ویدیو را دانلود می‌کند. برای جلوگیری از چنین اتفاقی، تنظیمات مربوطه را حتماً در برنامه‌های خود غیرفعال کنید.

در برنامه‌ی اسنپ‌چت (Snapchat) نیز باید به مسیر Settings > Memories > Save Button بروید تا تنظیمات دانلود خودکار را غیرفعال کنید. می‌توانید انتخاب کنید که عکس‌های شما در بخش «Snapchat Memories»، حافظه‌ی داخلی گوشی یا هر دو ذخیره شوند. مشابه چنین تنظیماتی را در سایر برنامه‌های شبکه‌های اجتماعی نیز پیدا خواهید کرد. برای آشنایی با روش‌های آزادسازی فضای اشغال‌شده توسط برنامه‌ی واتساپ نیز به این‌جا مراجعه کنید.

۴. غیرفعال کردن برنامه‌هایی که امکان حذفشان وجود ندارد!

برخی از برنامه‌های از پیش نصب‌شده‌ی گوشی اندرویدی شما که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید، فضای خاصی از حافظه گوشی را اشغال می‌کنند اما امکان حذف کردنشان را نیز ندارید. با این حال، هنوز می‌توان میزان فضای اشغالی این نوع برنامه‌ها را کاهش داد.

اکثر برنامه‌هایی که روی گوشی شما نصب شد‌ه‌اند اما پاک نمی‌شوند را می‌توانید غیرفعال کنید. این موضوع شامل بسیاری از برنامه‌های پیش‌فرض گوشی مانند بازی‌های از پیش نصب‌شده و برنامه‌های کیف پول می‌شود.

غیرفعال کردن برنامه‌ی موردنظر شما باعث توقف اجرای آن در پس‌زمینه و محدود کردن حافظه‌ی کش (Cache) آن خواهد شد. چنین برنامه‌هایی دیگر به‌روزرسانی دریافت نخواهند کرد و از این نظر نیز حافظه‌ی کمتری را اشغال می‌کنند. برای غیرفعال کردن برنامه‌‎ها تنها کافی است که انگشت خود را برای چند ثانیه روی آن‌ها نگه‌دارید و بر روی گزینه‌ی «Disable» ضربه بزنید.

۵. حافظه‌ی کش گوشی را پاک کنید!

حافظه‌ی کش می‌تواند به شکل سخت‌افزار یا نرم‌افزار باشد و وظیفه‌ی آن ذخیره‌سازی داده‌هاست تا درخواست‌های آینده‌ی کاربر برای آن اطلاعات و داده‌ها به‌شکل کارآمدتری پردازش و ارائه شود. اما حافظه‌ی کش همچنین می‌تواند داده‌هایی که دیگر نیاز ندارید را در خود جای دهد و بدون اینکه متوجه شوید، فضای ذخیره‌سازی گوشی شما را اشغال کند.

برای پاک کردن حافظه‌ی کش مرورگر خود، تنها کافی است که به تنظیمات مرورگر رفته و بر روی گزینه‌ی «Clear history» یا «Clear browsing data» ضربه بزنید. از این طریق می‌توانید حافظه‌ی کش را انتخاب کرده و آن را پاک کنید تا فضای اشغالی آن آزاد شود.

به‌طور مثال، برای پاک کردن حافظه‌ی کش در مرورگر گوگل کروم باید بر روی آیکون سه‌نقطه در بالا و سمت راست برنامه ضربه بزنید و به مسیر Settings > Privacy and security > Clear browsing data بروید.

خارج از حافظه‌ی کش مرورگر نیز می‌توانید به‌راحتی سراغ پاک کردن حافظه‌ی کش سایر برنامه‌های خود نیز بروید و فضای بیشتری از حافظه‌ی گوشی خود را آزاد کنید.

۶. فایل های متفرقه و اضافی گوشی خود را پاک کنید!

فایل‌های متفرقه می‌توانند به شکل‌های مختلفی در حافظه‌ی داخلی گوشی شما شکل بگیرند. باید توجه داشت که چنین فایل‌هایی به جنبه‌های مختلف گوشی شما مانند برنامه‌ها یا حتی سیستم‌عامل ربط پیدا می‌کنند.

از این رو، نباید تمامی فایل‌های متفرقه‌ای که در گوشی خود پیدا می‌کنید را پاک نمایید، چرا که ممکن است در این بین، داده‌های مهمی که به عملکرد گوشی شما کمک می‌کنند را ناخواسته پاک کنید. در عوض، بهتر است که نگاهی به این فایل‌ها بیندازید و آن‌هایی را که دیگر موردنیازتان نیستند را به‌صورت دستی انتخاب و حذف نمایید.

ابتدا برنامه‌ی مدیریت فایل‌های گوشی اندرویدی خود را باز کنید. این برنامه در گوشی سامسونگی با آیکون زردرنگ و نام «My Files» پیدا می‌شود. بعد، به حافظه‌ی داخلی (Internal Storage) بروید و فایل‌هایی که در آن‌جا می‌بینید را بررسی کنید.

در این بخش ممکن است فایل‌هایی از برنامه‌های حذف‌شده‌ی خود، یادداشت‌ها و ویس‌های قدیمی یا آهنگ‌های زنگ و رینگتونی که دیگر علاقه‌ای به آن‌ها ندارید را پیدا کنید. این فایل‌ها شاید در نگاه اول کوچک و کم‌حجم به نظر برسند اما وقتی روی هم جمع شوند، فضای زیادی را اشغال می‌کنند.

اگر سال‌ها از گوشی خود بدون پاک کردن فایل‌های اضافی و متفرقه استفاده کنید، حجم این فایل‌ها به‌مرور افزایش می‌یابد و پاک کردن چنین فایل‌هایی بیشتر از آن‌چه که فکر می‌کنید در آزاد کردن فضای ذخیره‌سازی گوشی شما مؤثر واقع خواهد شد.

اگر دائماً با مشکل کمبود فضای ذخیره‌سازی مواجه هستید، روش‌ها و مراحلی که در بالا آورده شد را دنبال کنید و به پاکسازی تمامی فایل‌های اضافی و سنگینی که نیازی به آن‌ها ندارید بپردازید. شاید توانستید در این مسیر چندین گیگابایت فایل غیرضروری و به‌دردنخور را پاک کنید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا