81 کاردستی شب یلدا جدید برای مدرسه (دخترانه و پسرانه)

شب یلدا، شب چله، آخرین شب پاییز، شب قبل از زمستان، همه این اسامی مربوط به 30 آذر ماه است. از گذشته‌های خیلی دور در فرهنگ باستانی ما، کشور عزیز و تمدن کهن ما ایرانیان در چنین شبی اتفاقات خاصی می‌افتاده است. سنت‌های زیبایی اجرا می‌شده است که اگر بخواهیم به آنها بی تفاوت باشیم تیشه به ریشه‌ی اصالت و فرهنگمان زده‌ایم.

برای اینکه یک فرهنگ پابرجا بماند و همیشه پاس داشته بشود باید به آن پرداخت، باید آن را از زمانی که فرزندانمان کوچک هستند در ذهن آنها جایگذاری کرد آن هم به شیوه‌ای درست، با روشی درست که برای آنها باورپذیر باشد و آن را با جان و دلشان دوست بدارند.

ریشه‌ی تمام باورها در کودکی پایه گذاری می‌شود. اگر به همان نسبت که نگرانی برای ولنتاین و برگزاری هالووین و تهیه‌ی درخت کاج در جامعه‌ی ما هم در حال شکل گیری است، برای فرزندانمان از شب یلدا و جشن‌های ایران باستان بگوییم و آنها را پررنگ جلوه داده تا در عمق جان آنها جای بگیرد می‌توانیم به موفقیتی در زمینه‌ی احیای فرهنگ ناب ایرانی برسیم.

در این سال ها کار خوبی که از طرف مدرسه ها انجام می شود، درخواست معلم ها از دانش آموزان برای تهیه کاردستی مناسب شب یلدا است. در این مطلب چند ایده جذاب برای ساخت کاردستی شب یلدا را عنوان می کنیم تا برای مدرسه بهترین کاردستی شب یلدا را درست کنید.

چگونه برای بچه‌ها کاردستی یلدا درست کنیم؟

  1. روی یک کاغذ یک انار بکشید یا با پارچه یا نمد ببرید و روی کاغذ بچسبانید سپس با کمک کودکتان با دانه های پولک یا مروارید رنگی داخل آن را پر از دانه های شبیه انار کنید .
  2. با استفاده از نمد یا مقوا چند دایره به رنگ سبز (بزرگتر) و سرخ ( کوچکتر ) بکشید و آنها را درون هم بچسبانید (شبیه هنوانه ) سپس آن را از  وسط تا کنید و روی آن چشم و ابرو بگذارید یا با مقوای رنگ متفاوت برای هندونه تان دست و پا بگذارید .
  3. یک راه دیگر درست کردن انار ها و هندونه های کوچک با نمد قرمز و سبز و وصل کردن حلقه مخصوص کلید و درست کردن جا کلیدی های کودکانه است.
  4. دیگر این که میتوانید جعبه های دایه یا نیم دایره درست کنید و روی آن با کاغذ رنگی یا نمد به شکل هندوانه قاچ خورده در آورید کودکان میتواند از این جعبه برای جمع آوری خرت و پرت های کشو هایش استفاده کند .
  5. راه دیگر خرید گل سر های خام و چسباندن هندوانه و انار نمدی روی آنهاست . اگر کودک پیش دبستانی دارید میتوانید از این گل سر ها برای شب یلدا در مهمانی استفاده کنید .

ایده برای کاردستی شب یلدا

  1. یک راه ساده دیگر برای درست کردن شب یلدایی این است که با ماژیک یا مداد رنگ محیط یک هندوانه یا انار را روی کاغذ بکشید سپس مقوا های رنگی را به قطعات خیلی ریز خرد کرده از کودک خود بخواهید با آن مقوا رنگی های ریز و کمی چسب کاغذ داخل شکل را کاملا بپوشاند نمونه هایی از این تزیین را پایین خواهید دید .
  2. روش دیگر کلاژ است میتوانید کمی مقوا و نمد و پارچه های اضافی و کمی چسب تهیه کنید سپس با کمک فرزاندان خود خوراکی های سفره شب یلدا را روی کاغذ و نمد و پارچه بکشید و قیچی کنید و با سلیقه روی مقوا بچسبانید تا شبیه سفره شب یلدا شود سپس از او بخواهید اعضای خانواده را کنار این سفره نقاشی کند .
  3. راه دیگر که کمی سخت تر است درست کردن خوراکی های شب یلدایی مثل ژله یلدا و کیک هندوانه و انار شب یلدا با کمک کودکان تان است . اینطوری هم کلی کیف میکنند هم آشپزی یاد میگیرند هم این خودش یک جور کار دستی است که میتواند آن را هم کلاسی ها و دوستانش میل کند و پز بدهد : )
  4. یک راه دیگر درست کردن صورتک ( نقاب ) هندوانه ، انار و آجیل شب یلدا با چشم ودهن است سپس میتوانید آن را به صورت دانش آموزان زده و از آنها بخواهید چند شعر کودکانه شب یلدایی را با هم بخوانند.

 

تل‌ و تاج کودکانه به شکل هندوانه یا انار برای دختربچه‌ها و پسرها

 

تهیه کیف دستی با کاغذ رنگی سبز و قرمز

کراوات و پاپیون با الهام از میوه‌ها و خوراکی‌های شب یلدا

درست کردن کیک یلدا با کمک بچه‌ها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در تزیینات تمام وسایل بچه‌ها را هم به کمک گرفته و از آنها بخواهید نقشی در برگزاری این شب داشته باشند. شاید آنها نتوانند به صورت تمام و کمال از پس کارها به خوبی بربیایند اما این مساله اصلا اهمیتی ندارد، تنها آشنا کردن آنها با سنت‌های دیرینه است که قدم مهمی در راه احترام به فرهنگ و تمدن برمی‌دارد. از آنها بخواهید از دید خود نقاشی بکشند، یا داستان بنویسند و شب یلدا را توصیف کنند و برای این کار جایزه تهیه کنید.

از آنها بپرسید که به نظرشان برگزاری جشنی که در مورد شروع زمستان باشد و دوستی با خورشید را به میان بیاورد به چه صورت باشد بهتر است؟

ذهن آنها را درگیر تحلیل و چالش کنید و بخواهید که فکر کنند و بگویند چه کاری کنید که این جشن جذابتر به نظر برسد و دوست داشته باشند به جای یک شب چند شب یلدا داشته باشند؟

جذابیت‌ها را با حضور آنها و به میان آوردن نقششان بیشتر از پیش کرده و مطمئن باشید سنگ بنای احترام به سنت‌ها و زنده نگهداشتن فرهنگ از همین جا پایه گذاری خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا