آموزش کامل تغییر گزارشگر شبکه سه و شبکه ورزش!

قابلیت جدید انتخاب صدای گزارشگر مسابقات ورزشی در شبکه های «سه و ورزش» اجرایی شده است.
صدای همزمان (دو نفر) در برنامه ها و گزارش های سیما
صدای همزمان (دو نفر) در برنامه ها و گزارش های سیما
به گزارش پایگاه خبری پروژه ایران،  سیدرضی، رئیس مرکز تولید و فنی سیما درباره اقدام جدید این مرکز به منظور بهره مندی همه مخاطبان از برنامه های تلویزیون گفت: از آن جایی که بهره مندی از برنامه های تلویزیون سهم همه هموطنان عزیز است، بر آن شدیم تا با فراهم کردن بستر لازم، امکان استفاده از برنامه های تلویزیون برای روشندلانِ عزیز کشورمان مهیا شود.

وی با اشاره به انجام مطالعات اولیه و طراحی های لازم خاطرنشان کرد: اقدامات اساسی برای ارسال دو صدای مجزا، به نودال و پخش زمینی و ماهواره نیز صورت گرفت.

رئیس مرکز تولید و فنی سیما افزود: هر فیلم از یک صدای اصلی بهره مند است و ما با ایجاد یک کانالِ صدای مستقل، صدای دوم را فعال کردیم. در صدای دوم علاوه بر صدای اصلی فیلم، صدایی اضافه می شود که توضیحاتی درباره فیلم ارائه و فضا و موقعیت را برای فرد روشندل تشریح می کند و این نخستین بار است در شبکه‌های سیما، لاین مستقل صدا برای شرح صحنه فیلم جهت استفاده روشندلان به کار گرفته می شود و صدا (صدای اصلی و صدای توضیحی) با دو باند به صورت استریو قابل دریافت است.

سیدرضی تاکید کرد: از آن جایی که شبکه نمایش سیما در تغییرات بنیادینی که آغاز کرده، توجه ویژه خود را به طیف گسترده مخاطبان صداوسیما نشان داده، در

احترام به حقوق جامعه توان‌یابان زمینه بهره‌مندی آنان را از محتوای نمایشی فراهم کرده است. این طرح در ابتدا در شبکه نمایش اجرایی شده است. فیلم‌های جدید شبکه نمایش دارای کانال صدای مستقل (کانال دوم) هستند که در آن صحنه فیلم برای مخاطبان روشندل شرح داده می‌شود و این عزیزان می‌توانند با استفاده از کنترل تلویزیون خود، باند صدای دارای شرح صحنه را انتخاب و ارتباط بهتری با فیلم‌ و جزئیات آن برقرار کنند.

کلید Audio روی کنترل تلويزيون برای انتخاب گزارشگر دوم، در گزارش های ورزشی جديد سیما

این امکان با فعال کردن گزینه Audio که روی تلویزیون و گیرنده های دیجیتال قرار دارد، انجام می شود و مخاطبان می توانند با این روش، صدای دوم را انتخاب کنند. در بعضی از این تلویزیون ها هم این امکان در قسمت تنظیمات قرار دارد.

وی تاکید کرد: این فرآیند برای نخستین بار است که در صداوسیما روی داده و این امکان برای شبکه سه و ورزش هم فعال شده است و هم اکنون بسیاری از مسابقات ورزشی با صدای دو گزارشگر پوشش داده می شود.

برای مثال رقابت فوتبال با صدای یک گزارشگر در محل برگزاری مسابقات و صدای گزارشگر دوم که در استودیو حضور دارد قابل انتخاب و دریافت است. این که مخاطبان بتوانند بازی ها را با صدای گزارشگر مورد علاقه خود دنبال کنند، قدرت انتخاب بیشتری به مخاطب داده و سلایق متنوعی را پوشش می دهد.

گزارشگران فوتبال سیما، جواد خیابانی

گفتنی است امکان تماشای فیلم برای روشندلان در شبکه نمایش از ۲۶ بهمن ماه انجام شده و فیلم های ساعت ۲۳ این شبکه با این امکان قابل دسترس است.

در تصویر ذیل محل قرارگیری کلید Audio را روی برخی کنترل های تلويزيون مشاهده می کنيد. چنانچه کنترل تلویزیون شما از نوع بزرگ (فول کیبورد) باشد احتمالا اين کليد را می توانيد به راحتی پيدا کنيد. اما اگر از نوع کنترل های هوشمند يا کنترل های کوچک باشد احتمالا باید وارد منوی تلويزيون بشوید.

کليد Audio روی انواع کنترل های فول کيبورد ( کنترل های بزرگ با تعداد کليدهای زياد ) وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا