طلاق بائن چیست؟ + انواع و احکام طلاق بائن

امروزه با زیاد شدن دغدغه های مردم،‌وضع مالی نامساعد، تغییر در خلق و زن و مرد، کمبود محبت و کلی دلایل دیگر طلاق درصد بالایی را در ایران شامل شود. طلاق انواع مختلفی دارد و اصولا مردم به دنبال انوع طلاق نمی باشند بلکه بله دنبال راحت ترین روش طلاق می باشد ، مقاله ای که ما امروز نیز به تحریر درآوردیم درباره یکی از نوع های طلاق میباشد که به آن طلاق بائن می گویند، طلاق بائن مقابل طلاق رجعی قرار می گیرد و برعکس طلاق رجعی که مرد می تواند در هر زمان که بخواهد به همسرش رجوع کند بدون اینکه نیاز به خواندن خطبه عقد باشد اما طلاق بائن اگر مرد قصد بازگشت به همسرش را داشته باشد می بایست دوباره بین آنها صیغه عقد جاری شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با موضوع طلاق بائن چیست و انواع و احکام آن  آشنا شویم همچنین در نظر داشته باشید.

طلاق بائن چیست؟

طلاق بائن در واقع طلاقی می باشد که در آن رابطه زوجیت زن و مرد کاملا با یکدیگر قطع شده یا به طور دیگر طلاق بائن طلاقی می باشد که در آن حق رجوع مرد به زن در زمان عده وجود ندارد، حتی اگر مرد بخواهد دوباره به زن رجوع کند می بایست عده زن تموم شده و  صیغه عقد میان آنها دوباره جاری شود اما در طلاق رجعی اگر مرد بخواهد به زن رجوع کند می تواند و هیچ نیازی به خوانده دوباره صیغه عقد نمی باشد.

حال به چه نوع از طلاق هایی بائن می گویند در جواب این سوال باید گفت طلاق بائن خود به چند دسته تقسیم بندی می شود که در مطالب زیر با آن آشنا می شویم. ماده 1145 قانون مدنی طلاق بائن را در ۴ نوع تقسیم کرده است.

  1. طلاق زن یائسه: چنانچه زن یائسه باشد و دیگر نتواند بچه دار شود در صورت طلاق باید از نوع طلاق بائن استفاده کند.
  2. سن دختر کمتر از 9 سال باشد: اگر شخصی تصمیم بگیرد همسرش را طلاق دهد اما سن همسرش به ۹ سال نرسیده باشد می بایست از طلاق بائن استفاده کند.
  3. طلاق قبل از رابطه جنسی: چنانچه زن و مردی در دوران عقد با یکدیگر رابطه جنسی نداشته و تصمیم به جدایی بگیرند طلاق آنها از نوع بائن می باشد.
  4. سه طلاقه: مواقعی وجود دارد که زوجین 3 بار از یکدیگر طلاق بگیرند که با آن 3 طلاقه می گویند طلاق آنها از نوع طلاق بائن به حساب می آید.

همچنین بهتر است بدانید طلاق خلع و مبارات یکی دیگر از انواع طلاق بائن می باشد که در این نوع طلاق می باشد که در (طلاق خلع ناپسندی زن از مرد )و (در طلاق مبارات نا پسندی زن و مرد از یکدیگر)  در طلاق بائن از نوع خلع زن می بایست مهریه را ببخشد که مرد راضی به طلاق دادن زن شود و در طلاق مبارات نیز زن باید مهریه یا مبلغی بیش از آن را به مرد بدهد تا مرد نیز راضی به طلاق آن شود و چنانچه مرد قصد داشته باشد تا به زن بازگردد می بایست حق دریافتی از زن را به خودش برگردانده و پس از خوانده شدن صیغه عقد میان زن و مرد به زن رجوع کند. در این نوع طلاق ها بهتر است از بهترین وکلا کمک بگیرد وکلای زن به دلیل دانش و تجربه ای که در دعاوی خانواده دارند گزینه بهتری برای رسیدگی به این از دعاوی می باشند.

احکام طلاق بائن

در مطالب قبل با طلاق بائن چیست و انواع طلاق بائن آشنا شدیم حال قصد درایم درباره احکام طلاق بائن برای شما توضیح دهیم، همانطور که گفته شد تمامی نوع طلاق رها از احکام خاص خودشان برخوردار بوده و مسی بایست بعد از انجام طلاق، در زمان طلاق یا قبل از زمان طلاق این احکام رعایت شود به طور کلی احکام طلاق بائن شامل: باری آشنایی بیشتر با احکام طلاق بائن و قوانین آن با بهترین وکیل خانواده جلسات مشاوره برگزار کنید، این وکلا به دلیل دانش بالایی که در زمینه دعاوی خانواده دارند می توانند به عنوان راهنما و مشاور نیز با شما صحبت کرده و شما را از قوانین و احکام طلاق بائن آشنا کنند.

  1. زن مرد می بایست از سلامت عقل، بلوغ، وضعیت جسمانی برخوردار باشند.
  2. زن و مرد می بایست هر دویشان از قدرت اختیار و تصمیم گیری برخوردار باشند.
  3. در هنگام خوانده شدن صیغه طلاق زن نباید در عادت ماهانه باشد.
  4. در صورت باکره نبود و یائسه نبود زن ، باید عده 3 ماه 10 روز را نگه دارد.
  5. دادخواست طلاق بائن باید از طریق دستگاه های خدمات الکترونیک به دادگاه ارسال شود.

مهریه در طلاق بائن به چه صورت است؟

در جواب سوال مهریه در طلاق بائن به چه صورت می باشد باید ذکر کرد مهریه در طلاق بائن بدین گونه می باشد که اگر زن و مرد پیش از رابطه جنسی از یکدگیر طلاق به صورت بائن بگیرند زوجه می تواند نیمی از مهریه را از مرد طلب کند.

اما در صورت اینکه رابطه جنسی میان زوجین اتفاق افتاده و زن مرد بعد از این اتفاق تصمیم به جدا شدن از یکدیگر بگیرند زوجه مالک مهریه می باشد و در صورتی که زن خواهان مهریه اش شود مرد موظف است مهریه را تمام و کمال بپردازد.

در صورت نداشتن مبلغ مهریه زن باید به دادگاه مراجعه کند که در صورت عندالمطالبه بودن مهریه قسط بندی میشود و در صورت عندالاستطاعه بودن مهریه مرد هر زمان که تمکن مالی برای پرداخت مهریه مناسب بود می تواند مهریه را به زن پرداخت کند.

در طلاق بائن امکان رجوع وجود دارد؟ 

در جواب پرتکرار سوال در طلاق بائن امکان رجوع وجود دارد یا خی باید پاسخ داد در طلاق خلع و مبارات بائن اگر زن قصد پس گرفتن مال پرداخت شده به مرد را داشته باشد این به معنای رجوع حساب شدهه و مرد هم نیز می تواند رجوع کند اما نکته حائز اهمیت این است که در این نوع از طلاق فقط مرد می تواند به زن رجوع کند اما پس گرفتن مال به معنی همان رجوع زن نیز بشمار می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا