20 ایده برای تزیین انار دون شده در ظرف برای شب یلدا و مدرسه

ایرانیان هر ساله شب یلدا را به عنوان یک نماد ایرانی از دوران باستان در اولین شب زمستان به بهترین شکل خود گرامی می‌دارند. پهن شدن سفره یلدا بهانه‌ایست که تا دوباره دل‌ها را به هم نزدیک‌تر کرده و طلوع خورشید را از پس شب سیاه به همه یادآوری کند. برای همین هم با نزدیک شدن به شب یلدا کم‌کم بازار تزیینات یلدایی گرم می‌شود و افراد برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر این شب به دنبال تزیینات سفره شب چله و دستور پخت انواع دسرها و غذاهای یلدایی هستند.

یکی از رایج‌ترین روش‌های تزیین سفره شب یلدا استفاده از نمادها و میوه‌های پاییزی مثل کدو حلوایی، هندوانه و انار است. انار به دلیل رنگ سرخ خود نماد خورشید است و بر اساس باور مردم باستان، افراد با خوردن انار در این شب با میوه‌های تابستانه خداحافظی کرده و به استقبال فصل سرد و میوه‌های زمستانی می‌روند. این باورها می‌تواند انار تزیین شده را به یکی از بهترین نمادها برای حضور در سفره یلدا تبدیل کند. برای همین علاوه بر تهیه دسرهای مختلف با انار مانند تارت انار و چیزکیک انار، به سراغ سفره‌آرایی با این میوه نیز می‌روند.

انار پای ثابت سفره های شب یلداست بنابریان پیدا کردن ایده های جدید برای تزیین انار شب یلدا که در عین سادگی شیک و زیبا هم باشند و سفره های رنگین یلدا را رنگین تر کنند میتواند برای همه ما جذاب باشد.

شب یلدا یکی از زیباترین و اصیل ترین مراسم ما ایرانیان است که اغلب خانم های هنرمند،قبل از رسیدن این شب خانه خود را تزئین می کنند و آماده پذیرایی از مهمانان خود می شوند. انار یکی از میوه های اصلی شب یلدا است و برای تزیینات شب یلدا از آن استفاده می شود.

برای تزئین انار شب یلدا می توانید از برگ یا میوه کاج، گندم، برگ های سبز بزرگ و تکه های چوب دارچین استفاده نماید زیرا ترکیب رنگ قرمز انار با رنگ سبز یا قهوه ای انواع مختلف گیاهان ، زیبایی خاصی را خلق می کند. برای این کار چند عدد انار بزرگ و سرخ را در ظرف چوبی یا سبد قرار داده و برای جلوه دادن به رنگ سرخ انار در کنار آن از میوه کاج، گندم، برگ های سبز استفاده کنید و این ظرف را در هرجای منزل که دوست دارید ، قرار دهید.

قبل از شب یلدا مسیر ورودی خانه تان را با درکوب های انار تزئین کنید و خانه خود را زیبا و جذاب نمایید . با کمی ذوق و سلیقه و مقداری حوصله می توانید این درکوب ها را درست کنید . برای درست کردن درکوب های انار شما به مقداری شاخ و برگ های خشک، یک حلقه فلزی، مقداری اسفنج، چسب حرارتی و میوه های مختلف پاییزی نیاز خواهید داشت .

برای تزئین انار شب یلدا می توانید انار را رنگ بزنید . انارهای قرمز و بزرگ را با اسپری طلایی ، رنگ بزنید زیرا رنگ قرمز انار با طلایی همخوانی زیبایی دارد و قرار دادن انارهای قرمز و طلایی در کنار یکدیگر، تزیین خاص و زیبایی خلق می کند. برای تزئین زیباتر انارها پس از طلایی کردن آنها ، انارها را به دو نیم تقسیم کنید تا قرمزی داخل انار با طلایی بیرون زیبایی بسیار جذابی ایجاد کند.

یکی از ایده های جذاب برای تزئین چیدمان انارها درون ظروف شیشه ای است . برای این کار ظروف شیشه ای زیبای خود را پر از انارهای کوچک و قرمز نمایید .

اگر برای شام مهمان دعوت کرده اید و می خواهید به غیر از خانه تان سفره شام را نیز با انار تزئین کنید ، برای این کار می توانید انارهای تکی را به همراه شاخ و برگ گیاهان وسط میز بچینید و در میان آنها شمع هایی را قرار دهید یا می توانید داخل بشقاب هر شخص یک انار بگذارید و اسم او را با رنگ طلایی بر روی آن بنویسید .

برای تزئین می توانید در کنار انارها از شمع نیز استفاده کنید. یک ایده بسیار جالب برای تزئین انار این است که انارها را به همراه گیاهان مختلف در یک ظرف قرار بدهید و شمع هایتان را در کنار آن درون ظرف بگذارید.یا می توانید از ایده خلاقانه تری استفاده کنید و شمع ها را دقیقا بر روی انار بگذارید و دور آن ها را به زیبایی تزئین کنید.

می توانید به عنوان وسایل تزیینی و دکوری از میوه های خشک استفاده کنید . یکی از میوه هایی که با حفظ ظاهر و تنها با کمی تغییر رنگ خشک می شود ، انار است که از آن برای تزیینات مختلف می توان استفاده نمود.بزرگ ترین مزیت میوه های خشک دائمی بودن و دوام بالایی آنها نسبت به میوه ها وسبزیجات طبیعی است .

انار میوه ای مقدس وبومی کشور ایران است که در کتب مقدس چندین بار از آن یاد شده مثلا در قرآن کریم سه بار نام انار ذکر شده است در گذشته از میوه وگل وپوست انار برای رنگرزی استفاده می کردند.در ایران این صد دانه یاقوت باارزش را در سفره شب یلدا خود قرار داده واز آن به عنوان نماد روشنایی وشادی بهره می برند.بانوان هنرمند ایرانی برای اینکه مراسم شب یلدا را هر چه پرشکوه تر وغیر تکراری برگزار کنند میوه هایی را که برای یلدا تدارک دیده اند تزیین کرده وبه زیبایی می آریند تا مهمانانشان از این شب خاص لذت ببرند.

یکی از انتخاب‌های مناسب و زیبا برای تزیین انار استفاده از گل و گیاهان خشک یا تازه است. برای این کار می‌توانید از انار لابه‌لای گیاهان یا درون دسته‌های گل همراه با میوه‌های دیگر استفاده کنید. این مدل می‌تواند برای هدیه شب یلدای عروس نیز بسیار مناسب باشد. درون دسته گل می‌توانید از انواع برگ، میوه یا گیاهان پاییزی مانند سیب، کاج، زالزالک و … نیز استفاده کنید.

ایرانی ها در آخرین شب پاییز کنار هم جمع می شوند و در کنار بزرگترها آغاز زمستان و افزایش نور و روشنایی را جشن می گیرند؛ سفره ای می اندازند و روی آن نمادهای باستانی را از شاهنامه و دیوان حافظ گرفته تا میوه های مختلف و خوراکی های خوشمزه را قرار می دهند. آتش یکی از ارکان دورهمی ایرانیان در این جشن باستان بوده چه در گذشته که همه دور آتش جمع می‌شدند، چه کمی قدیم تر که کرسی محور جمع خانوادگی بود و چه امروز که آتش درون بخاری گرمابخش این جشن است.

قصه خوانی و حافظ خوانی نیز بخش مهمی از دورهمی های شب یلداست. همه پارسی زبانان دنیا و حتی دیگر مردم جهان، به فرهنگ و ادب فارسی می بالند و افتخار می کنند و یادگاران این فرهنگ و ادب پای ثابت دورهمی ها و جشن های ایرانیان و پارسی زبانان خصوصا در شب یلدا است. در واقع خواندن قصه های شاهنامه و روایت رشادت قهرمانان ایران در مقابل اهریمن یک رکن اساسی برای جشن شب یلدای ایرانیان است.

مگر می شود ایرانی باشی و یک پای دورهمی ات دیوان حافظ و فال حافظ نباشد؛ رسمی قدیمی و باستانی که بزرگترها عامل اجرای آن هستند و با تفالی به دیوان حافظ، روایتی از آینده را قرائت می کنند.

اما می توان جذاب ترین بخش جشن یلدا برای تک تک ما را خوراکی های خوشمزه و جذاب آن دانست. محور سفره شب یلدا انار و هنداونه است و در کنار آن میوه های مخصوص دیگر، آجیل، تنقلات، خشکبار و میوه های خشک هم قرار داده می شود. انار سفره یلدا نماد برکت و شادی و هندوانه آن نماد دوری از بیماری و سرما است. البته در کنار این دو میوه میوه های پاییز و زمستان همچون پرتقال، سیب، خرمالو، گلابی و لبو و کدو نیز قرار داده می شود.

به جز انواع آجیل سفره یلدا همچون پسته، گردو، بادام، فندق و… یکی از خوراکی هایی که در تاریخ باستانی ایرانیان نقش اساسی در تقویت بدن و تامین سلامت عمومی آن داشته میوه خشک است و این خوراکی پای ثابت جشن یلدا نیز بوده است. مشخص است که اگر بدانید میوه خشک چیست و چه فوایدی دارد، حتما عاشق آن خواهید شد و در طول سال علاوه بر شب چله از آن استفاده خواهید نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا