کلیه اصطلاحات ارزهای دیجیتال با تلفظ و معنی

اصطلاحات ارزهای دیجیتال با تلفظ و معنی، جزء مهم‌ترین مراحل آموزش صفر تا صد سرمایه گذاری در ارز دیجیتال است که برای موفق شدن در مسیر سرمایه‌گذاری لازم است با آنها آشنا شوید. درواقع با آموزش این اصطلاحات، یادگیری مراحل بعدی بسیار آسان می‌شود؛ بنابراین اگر قصد دارید سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال را شروع کنید، با این مقاله همراه باشید تا با کلیه اصطلاحات تریدینگ آشنا شوید.

فرهنگ لغت ارز دیجیتال؛ اصلاحات رایج در ترید

به طور کلی سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال مانند هر سرمایه‌گذاری دیگری، با ریسک‌هایی همراه است که اطلاعات بالا و کافی می تواند سرمایه‌ی شما را تا حد زیادی از ضرر نجات دهد. بنابراین با این بخش از مقاله همراه باشید تا با رایج‌ترین اصطلاحات ارز دیجیتال آشنا شوید.

معنی ارز دیجیتال (Digital Currency)

اولین اصطلاحی که باید بدانید، خود ارز دیجیتال است. معنی این لغت در خود کلمه گنجانده شده است به طوری که ارز به معنی پول، اسکناس، سرمایه و… است و دیجیتال را هم می توان با کلماتی مانند الکترونیکی، کامپیوتری و … معنی کرد. با کنار هم قرار دادن این لغات، به کلمه‌ی پول الکترونیکی خواهیم رسید که یعنی این پول ماهیت فیزیکی ندارد.

معنی رَمزاَرز در ارز دیجیتال

رمزارز نوعی از ارزهای دیجیتالی است رمزنگاری شده و توسط هیچ نهاد مستقلی قابل کنترل نیست. همچنین رمزارز به افراد این امکان را می دهد تا پول خود را در یک فضای دیجیتالی انتقال دهند. در ایران رمرزارز را همان ارز دیجیتال می دانند و این لغات را به جای یکدیگر نیز استفاده می کنند.

معنی کریپتوکارنِسی (Cryptocurrency) در ارز دیجیتال

کریپتوکارنسی درواقع همان رمزارز یا ارز دیجیتال است که معنی تحت الفظی آن به فارسی ارز رمزنگاری شده است.

معنی رمزنگاری (Cryptography) در ارز دیجیتال

کریپتوگرافی یا رمزنگاری در ارز دیجیتال به این معنی است که ارزها با استفاده از برنامه نویسی‌های حرفه‌ای رمزگذاری شده اند و امکان نفوذ هکر به آنها وجود ندارد. به عبارتی اگر یک ارز را خریداری کنید، از آن به صورت کاملا هوشمندانه محافظت می شود.

ماینینگ (Mining) در ارز دیجیتال یعنی چی؟

ماینینگ در اصلاح به معنی استخراج است که در دنیای ارز دیجیتال کمی متفاوت‌تر معنی می شود به طوری که استخراج ارزهای دیجیتال زمانی صورت می گیرد که شما یک معادله‌ی ریاضی را که بسیار پیچیده است حل کنید تا به ازای آن ارز دریافت کنید. درواقع بعد از هر تراکنشی که شما خواهید داشت، طی فرایندی مانند معادلات ریاضی باید روی ارز شما مهر تایید بخورد تا در سیستم بلاکچین قرار بگیرد؛ به این روند تایید تراکنش ماینینگ می گویند که یکی از راه های کسب درآمد در ارز دیجیتال است.

معنی بلاک چین (blockchain)

بلاک چین یک پایگاه داده به صورت غیرمتمرکز و عمومی است که انواع داده‌ها و اطلاعات را در خود ذخیره می کند. هرچیزی که دارای ارزش باشد، چه کالای فیزیکی و یا غیرفیزیکی، در این شبکه قابل مبادله است؛ اما توجه داشته باشید که بعد از ثبت اطلاعات در آن، هرگز نمی توان چیزی را تغییر داد.

ماینر (Miner) یعنی چی؟

به فرایند استخراج ارزهای دیجیتال توسط کامپیوتر ماین (Mine) و به شخصی که در این زمینه فعالیت می کند ماینر گفته می شود.

اصطلاحات ارزهای دیجیتال؛ مفاهیم تخصصی در ترید

تا اینجای مقاله برخی از اصلاحات رایج ارز دیجیتال را بررسی کردیم که احتمالا همه‌ی شما با آنها آشنا بودید؛ اما در ادامه قصد داریم مفاهیم تخصصی را در این زمینه مورد بررسی قرار دهیم، پس با ما همراه باشید.

معنی استخر استخراج (Mining Pool)

یکی از اصطلاحات تخصصی ارز دیجیتال، استخر استخراج یا ماینینگ پول است. تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه‌ی ارز دیجیتال تا زمانی که آنها را به بلاکچین اصلی متصل نکنید، در یک فضای مجازی ذخیره می شوند که به آن استخر استخراج می گویند. درواقع تراکنش‌های تایید نشده در این فضا می مانند تا شما با انجام یک سری اقدامات، آنها را تایید و به بلاکچین اصلی متصل کنید.

معنی بلاک (Block) در ارز دیجیتال

بلاک چین زنجیره‌ای از بلاک‌های مختلف است که در هر بلاک اطلاعات مربوط به تراکنش‌هایی که در شبکه اتفاق می‌افتد، ذخیره می‌شوند. در بخش قبل گفتیم که تراکنش‌‎های تایید نشده در استخر استخراج ذخیره می‌شوند، درواقع هر یک از این تراکنش‌ها  یک بلاک را تا زمانی که به بلاکچین متصل شود اشغال می کند.

هدر بلاک (Block Header) یعنی چی؟

هدر بلاک یک شناسه منحصر به فرد برای یک بلاک در بلاکچین است که باعث می شود ماینر بتواند بلاک‌ها را از یکدیگر تشخیص دهد.

معنی سکه های مرده در ارز دیجیتال

اصطلاح سکه ‌های مرده به تعدادی از یک ارز دیجیتال اطلاق می شود که از شبکه خارج شده و دیگر قابل استفاده نیستند. این اتفاق به علت‌های مختلف مانند گم کردن رمز ورود، از بین رفتن کیف پول یک فرد و… می تواند رخ دهد.

خرید میمونی (Apeing) ارز دیجیتال یعنی چی؟

وقتی فردی بلافاصله بعد از ورود به شبکه‌ی ارز دیجیتال، بدون هیچگونه تحقیق و اطلاعات، اقدام به خرید توکن کند اصطلاحا می گویند خرید میمونی انجام داده است.

معنی آربیتراژ (Arbitrage) در ارز دیجیتال

آربیتراژ عبارت است از خرید و فروش سریع یک دارایی در شبکه ارز دیجیتال یا بازارهای مختلف دیگر، برای کسب سود از تفاوت قیمت بین بازارها.

توکن با پشتوانه دارایی (Asset-Backed Tokens) چیست؟

توکن های دارای پشتوانه توسط دارایی‌های فیزیکی پشتیبانی می‌شوند؛ مانند توکن پکس گلد (PAXG) که ادعای دیجیتالی طلا است و توسط طلا پشتیبانی می‌شود.

معنی بگ (Bag) در ارز دیجیتال

بگ اصطلاحی در دنیای رمزارزها است که برای توصیف مقدار زیادی از یک ارز دیجیتال خاص به کار می‌رود. برخی اوقات از بگ به جای اصطلاح پورتفولیو یا سبد سرمایه‌گذاری نیز استفاده می‌شود.

معنی پهنای باند (Bandwidth)

پهنای باند حداکثر ظرفتی است که  برای مبادله در یک شبکه در نظر گرفته شده است.

اصطلاحات تریدینگ به زبان ساده

تا زمانی که با مهمترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال با تلفظ و معنی آشنا نشوید، نمی توانید سودی از این بازار داشته باشید؛ زیرا ارز دیجیتال نیاز به اطلاعات بسیار بالا و سواد سرمایه گذاری دارد. بنابراین با ادامه‌ی این مقاله همراه باشید تا با اصطلاحات تریدینگ به زبان ساده آشنا شوید.

معنی مقدار (amount) در ارز دیجیتال

Amount به تعداد واحدهایی که قصد خرید آن را دارید می گویند. برای مثال اگر قصد خرید 0.1 واحد بیت کوین را دارید، عدد 0.1 را وارد می کنید.

معنی نود (Node) در ارز دیجیتال

اگر بخواهیم خیلی ساده نود یا گره را معنی کنیم، می توان گفت نودها همان کامپیوترهایی هستند که به بلاک چین متصل می شوند و تمامی پردازش‌هایی که در بلاک چین انجام می‌شود را آنها انجام می‌دهند.

پرداخت همتا به همتا (Peer to Peer) ارز دیجیتال یعنی چی؟

در پرداخت‌های همتا به همتا طرفین می توانند بدون دخالت هیچ واسطی، به تبادل ارزهای دیجیتال بپردازند. بیت کوین به عنوان اولین رمزارزی که امکان پرداخت همتا به همتا را ایجاد کرد، دارای اهمیت زیادی است.

معنی کوین (Coin) در ارز دیجیتال

کوین ارزهای دیجیتالی هستند که به بلاک چین پروژه‌های دیگر متکی نبوده و دارای بلاک چین اختصاصی هستند.

معنی آلت کوین (Altcoin)

به هر کوین یا توکنی به غیر از بیت کوین، آلت کوین (Altcoin) می گویند. تعداد آلت کوین‌ها زیاد بوده و همواره رو به افزایش است که بسیاری از آنها ارزش بازاری کمی دارند و به راحتی دچار نوسانات قیمتی می شوند؛ برای مثال اتریوم به‌عنوان دومین رمزارز محبوب بعد از بیت کوین نیز آلت کوین است.

استیبل کوین (Stablecoins) در ارز دیجیتال یعنی چی؟

استیبل کوین رمزارزی است که قیمت آن همواره ثابت است و استفاده‌ی زیادی در ترید ارزهای دیجیتال دارد. یکی از راه‌های ذخیره کردن سود ناشی از رشد ارز دیجیتال، تبدیل آن به استیبل کوین است؛ زیرا با این کار می توانید دارایی خود را از نوسانات بازار حفظ کنید.

معنی فورک (Fork) در ارز دیجیتال

برای مثال رمزارز بیت کوین کش (Bitcoin Cash) از فورک بیت کوین ایجاد شده است؛ این یعنی تغییراتی در پروتکل بلاک چین بیت کوین ایجاد شده است و این شبکه به دو راه مجزا تقسیم شده است. انتخاب بین بیت کوین و بیت کوین کش، کاملا به خود شخص بستگی دارد. این موضوع در مورد رمزارزهای دیگر نیز صدق می کند.

کیف پول سرد (Cold Wallet) چیست؟

کیف پول های سرد یا سخت افزاری، رمزارزهای شما را به صورت آفلاین ذخیره می کنند و به همین دلیل از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

کیف پول گرم (Hot Wallet) چیست؟

این کیف پول ها نرم افزاری هستند و رمزارزهای شما را به صورت آنلاین ذخیره می کنند. از آنجایی که کیف پول گرم همیشه متصل به اینترنت است، از امنیت کمتری نسبت به کیف پول سرد برخوردار است.

معنی فومو در اصطلاحات ارزهای دیجیتال

زمانی که یک سرمایه گذار بدون بررسی و تحقیقات لازم و صرفا بخاطر اینکه از سود جا نماند وارد معالمه می شود را فومو می گویند و معمولا اکثر افرادی که در این بازار پرنوسان ترید می کنند، تا حدودی این احساس را تجربه کرده‌اند.

اصطلاحات صرافی ها

برای تعامل با صرافی‌های ارج دیجیتال باید با واژه‌های مربوط به آنها آشنا باشید تا آگاهانه وارد معامله شوید.

جفت ارز (Cryptocurrency Pair) یعنی چی؟

جفت ارز به ترکیب دارایی‌هایی می گویند که می توانند به یکدیگر تبدیل شوند. به عنوان مثال، BTC/USD نشان دهنده جفت معاملاتی بیت کوین در برابر دلار آمریکا است؛ یعنی در این معامله می‌توانید بیت کوین را در ازای دلار معامله کنید.

معنی دفتر سفارش (Order Book) در ارز دیجیتال

اردر بوک یک لیست الکترونیکی است که در آن تمام اردرهای خرید و فروش در صرافی به ترتیب قیمت نمایش داده می شود. این قیمت‌ها می توانند مربوط به هر نوع دارایی از جمله سهام، کالا، ارزهای فیات و یا ارزهای رمزنگاری‌شده (Cryptocurrencies) باشد.

معامله اسپات (Spot Trading) چیست؟

اسپات تریدینگ به معاملاتی گفته می شود که هزینه به صورت آنی پرداخت می شود و تحویل کالا به خریدار نیز به صورت فوری است. این معاملات نه تنها در بازار ارز دیجیتال، بلکه در سایر بازارهای مالی مانند بورس، فارکس و طلا نیز وجود دارد.

کارمزد معاملاتی (Trading Fees) ارز دیجیتال

به کارمزدی که صرافی‌ها برای به انجام رساندن هر معامله دریافت می کنند Trading Fees می‌گویند. این کارمزد ممکن است درصدی از ارزش معامله باشد یا یک مبلغ ثابت که بدون وابستگی به حجم معامله از شما کسر می شود.

دپوزیت (Deposit) ارز دیجیتال چیست؟

به فرآیند افزودن ارزهای دیجیتال به حساب صرافی، دپوزیت می گویند که شامل شروع انتقال ارز دیجیتال از یک منبع خارجی به حساب صرافی است.

برای دپوزیت باید روی دکمه  Deposit کلیک کنید سپس ارزی که قرار است به حسابتان واریز کنید و شبکه‌ی آن را وارد کنید تا یک آدرس به شما داده شود؛ در نهایت این آدرس را باید در مبدأ ارز وارید کنید.

بول مارکت (Bull Market) یعنی چی؟

بول مارکت به شرایطی از بازار گفته می شود که در آن قیمت ارزهای دیجیتالی به طور مداوم و در یک بازه نسبتا طولانی در حال صعود است. معمولا در بول مارکت خرید افزایش پیدا می کند، زیرا سرمایه‌گذاران بازده  و سود بالاتری را برای سرمایه خود پیش‌بینی می کنند.

معنی گاو نر در ارز دیجیتال چیست؟

اصطلاح گاو نر برای نشان دادن قدرت و حرکت رو به بالای بازار بکار می رود و نشان دهنده‌ی صعودی بودن بازار است. از این اصطلاح در بول مارکت نیز استفاده می شود.

بازار خرسی (Bear Market) یعنی چی؟

بر مارکت در نقطه‌ی مقابل بول مارکت قرار دارد و به بازاری گفته می شود که قیمت ارزهای دیجیتال در آن در یک دوره طولانی رو به نزول است.

کلام آخر

قبل از ورود به حوزه‌ی ارز دیجیتال و شروع معاملات باید با اصطلاحات رایج آن آشنا شوید، در غیر این صورت با ضررهای زیادی مواجه خواهید شد. در این مقاله برای افزایش علم شما در زمینه ترید، رایج ترین اصطلاحات ارزهای دیجیتال با تلفظ و معنی را در اختیارتان قرار داده‌ایم تا بتوانید معاملات سودمندی را تجربه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا